| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop cu un HDD de 1TB, si vreau sa îmi cumpăr un SSD de 250GB.
Aș putea să le folosesc pe ambele (HDD si SSD) deodată?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca laptopul are loc de m2 sau pui un ssd in locul unitati optice

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ce este m2?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Ok dar numi iau de asta imi iau unul extern cu fir sil tin pe masa nu e ok?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vorbesti de chesti diferite, hard extern e altceva

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Dar exista si ssd extern: https://www.emag.ro/......D2VJLNBBM/

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Windowsul se instaleaza pe un hard intern

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Il am instalat pe un hdd intern. nu-l pot transfera pe ssd?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa isi raspunda cui ai dat fundita

| MadalinG99 a răspuns:

N-ai treaba, merge brici!

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba da. Poti folosi programe speciale pentru acest lucru ( cum ar fi clonezilla ).

Problema e urmatoarea : NU vrei sa ai un SSD cu sistemul de operare conectat prin USB/eSATA pus pe masa! Poti corupe sistemul de operare si fisierele foarte usor daca scoti mufa din greseala. Plus de asta vei fi nevoit sa cari SSD-ul dupa tine. Laptopul nu va functiona fara el.

Un mediu extern, fie el SSD / HDD / SSHD sau ce mai exista, e folosit DOAR pentru fisiere, nu pentru gazduirea sistemului de operare.