| alyalynutz a întrebat:

Salut.
Am un laptop cu win 10 pe el si vreau sa ii bag win 7.
Am cd bagat in laptop, il deschid si cand apas pe f11-f12 nu imi deschide chestia aceea cu wind, daca intru in bios si selectes CD, tot nu imi deschide.

6 răspunsuri:
| rrrp a răspuns:

Nu zice press f2 to boot from cd? sau ce f este?
incearca sa dai restart din win tinand shift apasat.
se poate si sa nu recunoasca cd ul. nu poti sa faci un stick bootabil cu rufus?

nu apare nimic text? intra direct in win10?

acum trebuie sa verifici daca calcul are drivere de win7 pentru ca daca e prea nou s ar putea sa nu aiba.

| rrrp a răspuns (pentru rrrp):

Sau asa:
1. shift+reboot din win 10.
2. Troubleshoot" >> "Advanced options" >> "UEFI Firmware Settings" din menu.
3. dupa ce isi da restart, dezactiveaza Secure Boot si Fast Boot.

| dannyel86 a răspuns:

Vezi daca gasesti ceva util in sursa urmatoare:
http://www.razvang.ro/instalare-windows-pe-bios-uefi/

| alyalynutz explică (pentru rrrp):

Nu zice nimic sa apas f2 sau altceva se deschide apare TOSHIBA pe ecran se incarca si dupa se deschide wind 10.

Răspuns utilizator avertizat
| rrrp a răspuns:

Exact. trebuie sa dezactivezi secure boot si fast boot. fa asa cum am zis mai sus sau citeste linkul ala pe care l a dat daniel.