| sergiustephan a întrebat:

Am un laptop Dell Inspiron N5110 cu urmatoarea configuratie : Intel Quad-Core i3 2.2 GHz, 4GB de RAM DDR3, nVidia GT 525M 1GB, Windows 8.1 instalat pe 64 de biti ( dar din cate stiu laptopul are 128 de biti ). As vrea sa-mi upgradez ceva la el pentru a face performante in gaming. Ma gandeam sa mai bag inca 4GB de RAM, voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| tomthecat a răspuns:

Laptopul tău Dell Inspiron N5110 suportă maximum 8GB memorie RAM deci poţi să mai cumperi o memorie de 4GB/1333MHz vezi linkul de mai jos :

http://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/kingmax/4gb-ddr3-1333mhz-cl9/

P.S. Nu încurca borcanele! Una este să ai instalat un sistem de operare W8.1 pe 64 biţi şi alta este să ai o placă video cu memorie dedicată şi BUS memory 128 biţi (sunt două aspecte distincte). Pe de altă parte, referitor la gaming, reţine că un laptop nu se va compara NICIODATĂ cu un calculator desktop din niciun punct de vedere (mai ales dpdv al posibilităţilor de upgrade). Aşa că e bine să-ţi cumperi componente şi să-ţi construieşti un sistem desktop performant. Te asigur că nu vei regreta dacă mă vei asculta.

| sergiustephan explică (pentru tomthecat):

Si daca, de exemplu, trebuie sa inlocuiesc placa video, ce mi-ai recomanda?

| tomthecat a răspuns (pentru sergiustephan):

Aşa cum îţi spuneam mai sus, laptopurile au posibilităţi limitate de upgrade, adică cea mai bună soluţie ar fi să te gândeşti la un sistem desktop performant care permite să-ţi instalezi orice placă video din lumea asta. Eu de exemplu, am NVidia GeForce GTX650Ti adică dimensiune totală a memoriei video 4096MB (4GB) şi memorie dedicată 2048MB (2GB) dar nu o folosesc pentru jocuri (am primit-o CADOU şi îţi dai seama că nu puteam s-o refuz chiar dacă nu sunt un împătimit al jocurilor video şi găsesc alte mijloace mai bune de a mă relaxa)

Mergi la un service autorizat DELL şi roagă-i pe ei să-ţi recomande cea mai bună placă video compatibilă dar eu zic să nu-ţi faci mari iluzii, fiind vorba (din păcate) de un laptop...

| tomthecat a răspuns (pentru sergiustephan):

Uite aici un service autorizat DELL :

http://www.asbis.ro/service_dell

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Nu exista i3 Quad-Core. E dual-core!

| tomthecat a răspuns (pentru K0sti):

KOsti, observaţia ta este foarte corectă! Acest procesor este un I3 second generation dual core (2 cores) :

http://ark.intel.com/products/53434/

| sergiustephan explică (pentru K0sti):

Nu este adevarat, are patru procesoare.

| sergiustephan explică (pentru sergiustephan):

Daca vrei fac un printscreen.

| K0sti a răspuns (pentru sergiustephan):

Nu mersi! Ia pune tu mana si mai citeste! Si dupa aia sa-mi spui ce vezi tu in print screen-ul ala!

| sergiustephan explică (pentru K0sti):

Oricum nu mai conteazawinking

| sergiustephan explică (pentru K0sti):

"Tehnologia Hyper-Threading permite duplicarea logica a nucleelor, iar fiecarui nucleu fizic ii vor corespunde doua nuclee logice. Astfel spus, sistemul de operare Windows va recunoaste un procesor dual-core Core i3 ca si cum ar fi un quad-core."winking

| K0sti a răspuns (pentru sergiustephan):

De acord, ai citit, bravo, da asta nu inseamna ca are 4 nuclee fizice! Deci...
Una e una, alta e alta! happy

| sergiustephan explică:

Sa-mi spuneti si cam cat m-ar costa, multumesc.