| decastelica1244 a întrebat:

Am un laptop Dell si nu are microfon, când l-am cumparat nu am văzut asta, când intru pe Microsoft teams nu merge să vb, de aceea am căutat pe eMAG un microfon, am gasit unul la 32 lei, dar nu sunt sigur daca ar merge pentru Microsoft teams etc...De aceea am zis sa intreb mai întâi aici...Dar cu căștile normale pentru telf cu jack nu merge să le folosesc ca să mă poată auzi? Fundaa

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai mufa pentru microfon separata trebuie sa cumperi un microfon.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Merge cu căsti cu microfon, mufa roz este de microfon si aia verde pentru căști sunetul.

| decastelica1244 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am o singura mufa pentru jack la laptop, am căutat un driver L am instalat un restart si acum merge si sunetul si microfonul cu căștile pentru telefon

| LPCTSTR a răspuns:

Am observat o chestie ciudata cu castile mele.
Eu am un laptop cu doua mufe jack: in si out. Cand bag castile telefonului in mufa in, chiar functioneaza, dar pare ca microfonul nu este plasat in cutia cu controalele pentru volum, ci in casca stanga. Trebuie sa mentionez, totusi, ca nu este cine stie ce calitate audio.
Daca cumperi un microfon dedicat, va functiona pentru toate aplicatiie sau, cel putin, ar trebui.

| NLS a răspuns:

Daca laptopul are o singura iesire combo pentru casti si microfon, ar trebui sa mearga cele de telefon.

Daca nu, fie cumperi un microfon pe USB, fie incearca cu acest adaptor:

https://images-na.ssl-images-amazon.com/......L1500_.jpg

| decastelica1244 explică (pentru NLS):

Are doar 1 pentru nu te jack

| NLS a răspuns (pentru decastelica1244):

Incearca cum a zis drLoo, ca trebuie sa functioneze.

Din pacate tot ce am prin casa are 2 mufe (2 miniPC-uri, 2 laptopuri...), si castile de telefon functioneza cu acel adaptor.

| decastelica1244 explică (pentru NLS):

Dar driverul unde pot vedea dacă este instalat...

| decastelica1244 explică (pentru NLS):

Te pot contacta undeva? Ca nu prea m-a prins

| NLS a răspuns (pentru decastelica1244):

In Device Manager _ Audio inputs and outputs, dai pe fiecare in parte(Speakers si Microphone), si la click dreapta ai Update driver

Sau
Faci update la Windows, si daca exista drivere mai noi, le va instala

Sau (doar ca sa vezi data driverului)
Tastezi in bara de cautare dxdiag, apoi intri in aplicatia ce o gaseste (un X galben intr-un cerc)
Te uiti in tabul Audio

Sau
Cu programul gratuit HWinfo, meniul Audio

| decastelica1244 explică (pentru NLS):

Am căutat pe google drive audio windows 10...Am instalat pe unu dupa am dat restart si acum merge, nu-mi mai bag nasul in setări ca poate îl strig, mai bine ca am reusit asa, ca habar n-am ce voiai tu să fac să meargă...Mersi oricum!

| dannyel86 a răspuns:

Eu stiu ca nu functioneaza castile pentru telefon pe laptop (de auzit se aude, dar nu poti utiliza microfonul) (poti incerca, daca ai un singur port audio, care sa primeasca semnalul si de la casti, si de la microfon).
Daca ai 2 porturi separate, iti recomand casti cu microfon pentru pc/laptop (are 2 mufe de conectare si fiecare se introduce la portul corespunzator de la laptop). Nu au preturi exagerate castile pentru pc, de aceea nu merita sa faci artificii si experimente cu cele pentru telefon.

| drLoo a răspuns (pentru dannyel86):

Eu chiar le folosesc. Mufa jack cu 4 contacte. Am Asus și am avut un Hp. In general la laptopuri din considerente de spatiu, nu se pun mufe suplimentare daca exista deja standard.

| drLoo a răspuns:

Ar trebui să funcționeze și căștile cu microfon. In general toate laptopurile suporta și microfon pe Jack. Trebuie totuși să verifici daca este instalat corect driverul pentru audio. Eventual văzut din setari, daca nu este închis microfonul. Mai sunt și microfoane pe usb și chiar placi audio (că un stick) tot pe usb. Soluții ar fi dar cea mai simpla și ieftina este cu încercarea căștilor de telefon + verificare setari.

| decastelica1244 explică (pentru drLoo):

Deci merge si pe căștile de telefon? Si intru on setări si caut audio?

| decastelica1244 explică (pentru drLoo):

Intru in control panel? Sau cum verific dacă are instalat driverul

| drLoo a răspuns (pentru decastelica1244):

In device manager ar trebui sa nu apară nimic cu semn de exclamare sau neidentificat.
Da, solutia ar fi la control panel in funcție de versiunea Windows. Sound settings se poate accesa și click dreapta pe difuzorul de jos lângă ceas.
Sau cam așa (vezi link) intri în setările microfonului

https://www.techilife.com/......nd-volume/

| decastelica1244 explică (pentru drLoo):

Te pot contacta undeva?