| Duckky a întrebat:

Salut! Am un laptop din anul 2014 (Acer Aspire 5315 btw) si se încălzește repede si dupa se stinge de unul singur si uneori cand are 50% baterie se stinge.Si ma intrebam...din ce cauza se intampla? Credeti sa-l duc la un specialist sau sa-l arunc?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Are SSD sau HDD?
Un SSD i-ar da alta viata.
La fel un alt si stem de operare din universul Linux, de exemplu Linux Mint, varianta MATE (insa uiti de jocuri).

Daca si dupa ce bagi Linux se incalzeste peste masura, inseamna ca trebuie schimbata pasta termica de pe procesor + curatat de praf. (praful este cel mai mare dusman al laptopurilor)

Pot fi si defecte hardware, insa 90% e ce am scris mai sus.
Nu se aude ventilatorul lucrand intens, nu face zgomot specific?

Verifica temperaturile in idle (cand nu ai nici un program deschis)
si in load (cand lucrezi in programe mai pretentioase care forteaza procesorul, sau cand pornesti un joc).

Cel mai exact program pentru indicarea temperaturii este
https://www.techpowerup.com/gpuz/

In tabul Sensors o sa gasesti ambele temperaturi (pentru CPU si GPU).

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ia-ti un stand pentru laptop! https://www.emag.ro/standuri-coolere-notebook/c

| sierra1 a răspuns:

"se încălzește repede, si dupa se stinge de unul singur"

răcire deficitară.
Dar orice i-ai face (ssd, linux, "stand", bla-bla) tot șapte ani are și nu face față așa că orientează-te către un altul