| SlendyOfLegend a întrebat:

Salut am un laptop HP ProBook 6555b. Vreau sa ii schimb procesorul intr-un PROCESOR LAPTOP Intel Quad Core i7-2630QM 6M Cache up to 2.9 GHz - SR02Y)
Imi mai trebuie ceva in afara de procesor?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Nu vei putea face asa ceva decat doar daca schimbi placa de baza cu totul si costa o gramada de bani. Niciodata un procesor Intel nu se va potrivi pe un socket AMD si invers. Mai mult, la laptop-uri cand se face un procesor mai performant se schimba si socket-ul. Vinde-l si ia-ti alt laptop!

| K0sti a răspuns:

Vrei tu, da trebuie sa mai si poti...

| tpuuser999 a răspuns:

Din cate am gasit eu, HP ProBook 6555b are un procesor 'AMD Turion II mobile processor N530' cu socket S1 (S1g4), pe cand i7-2630QM este pe socket G2. Mai pe romaneste, nu se potriveste mufa.

| SlendyOfLegend explică (pentru tpuuser999):

Procesoru meu la laptop e AMD Phenomen N620

| tpuuser999 a răspuns (pentru SlendyOfLegend):

Este din aceeasi serie cu N530, si chiar mai rapid. Din cate am gasit poti lua un "AMD Phenom II X4 N970", care se potriveste la laptopul tau si este quad core (in loc de dual core, cum ai acum), dar o sa fie greu de gasit si trebuie sa intrebi si la un service inainte... poate e ceva ce nu iau eu in considerare si s-ar putea sa-ti cauzeze probleme.

| EkToR a răspuns:

Daca nu este acelasi socket il cumperi degeaba.