| MouseSoricelDecasa a întrebat:

Salut, am un laptop la care i s-a stricat microfonul integrat si am primit un microfon cu mufa de casti iar laptop-ul meu are doar o gaura unde pot baga castile iar daca bag microfonul se considera casti, cum as putea sa-l fac sa mearga? Va rog urgent

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ma gandesc ca ai Windows 10, dar si daca ai alta varianta, tot acolo se ajunge cu acesti pasi.
Daca dai click dr pe sonor, in bara de windows, si mergi la "Sound" sau poti sa te duci direct acolo de la Control Panel.
Apoi in acea fereastra, ai cateva taburi sus, iar la prima optiune "Playback", sa fii sigur/a ca este selectat "Speakers" sau orice, dar nu ceva sugestiv de casti. Iar la al doilea tab "Recording" sa verifici sa fie selectat (adica un check verde) pe microfonul folosit, nu pe altceva.

Daca nu merge, mai incearca sa mai schimbi de acolo. Daca nu... probail ar fi bine sa cumperi niste casti cu microfon sau sa repari laptopul.

| PainTech a răspuns:

Există 2 tipuri de jack-uri :
- 3 segmente
- 4 segmente.

La ultimele al treilea segment sunt căștile, al patrulea segment e microfon.

Vei avea nevoie de un adaptor jack de la 4 segmente ( Male ) la 2 jack-uri de 3 segmente (female).

| Algo098 a răspuns:

Trebuie adaptor de la 2 jack-uri cu 3 contacte la un jack cu 4. Se pune microfonul in jack-ul pentru microfon si adaptorul in laptop. http://bit.ly/3bmTBJ4
Sau se schimba mufa microfonului cu una cu 4 contacte.
Adaptorul trebuie sa aiba mufa care intra in laptop cu 4 contacte. Daca are numai 3 contacte nu e bun.

Incepand de la cablu spre varful mufei cu 4 contacte, avem: microfon +, masa comuna = microfon si casti -, casca dreapta +, casca stanga +.

La cablul de microfon cu 3 contacte avem incapand de la cablu spre varf: masa = microfon -, neconectat sau microfon +, microfon +.