| Sebi200000 a întrebat:

Am un laptop Lenovo Ideapad 530s 14 inch cu ssd m2 pcie gen 3x2 cu 256gb de la SKhynix. Din cauza unor defectiuni vreau sa schimb ssd-ul. Iar ieri am luat un ssd Adata SU650 M.2 2280 SATA. Cand pun ssdul ăsta nu mi-l citeste laptopul, nu apare nici in bios nici nicaieri. De ce? Ar trebui sa cumpar un ssd m.2 pcie?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca te uiti pe mufele celor doua SSD-uri, se vede ca ele difera, ca urmare nu sunt compatibile intre ele (ca si conexiune). Acesta este motivul pentru care nu iti "vede" laptop-ul SSD-ul.
Cauta un alt SSD de tip PCI si schimba-l pe cel SATA, cumparat. Probabil, la magaziniul unde l-ai cumparat il vor schimn ambalajul original. Daca nu, poti incerca sa-l schimbi la un service sau sa-l vinzi /sa-l folosesti intr-un alt calculator.

| mihai69 a răspuns:

Evident că trebuie un M2, dacă nu ai interfață SATA!

| anonimg a răspuns:

Vezi aici compatibilitatea acestuia (dând clic pe "Description"):
https://www.adata.com/us/feature/616#

| NLS a răspuns:

Da, e nevoie de M. 2 cu interfață PCI-e, altfel nu are cum sa meargă.
Un slot M. 2 PCI-e
se conectează direct la lane-urile PCI-e, (pe care le împarte cu placa video), iar SSD ul pe care l ai cumpărat nu suporta decât SATA.

| JicaContra a răspuns (pentru NLS):

Cred ca iti racesti gura de pomana
omul e dus cu, capul

i-am dat un video in care EXPLICIT modelul pe care zice ca il are, este desfacut si se vede clar ca NU ai unde sa pui un ssd sata

cu o nesimtire CRASA, imi spune mie sa caut modelul pe care l-a cumparat si sa vad la ce se refera

mare e gradina lu' D-zeu si multi mai sar si gardul!

| NLS a răspuns (pentru JicaContra):

El nu a zis niciodată ca a cumpărat SSD sata.

Și ți a spus doar clar asta.

Omul a luat un M. 2 cu interfață SATA, și placa lui recunoaște doar M. 2 cu interfață PCI-E.

Singurul care se pare ca a mai înțeles ce vrea omul, e Alfred.

| JicaContra a răspuns:

FACI MISTO DE NOI?!?
UNDE **DRACU** AI PUS TU ssd sata in laptop-ul ala?!?

https://youtu.be/Ve3rIFiSwho?t=136
NICI O LOCATIE DE SATA

du-te si rahatestete in alta parte

| Sebi200000 explică (pentru JicaContra):

Caută modelul acela pe care l-am cumpărat și o să vezi la ce mă refer.

| JicaContra a răspuns (pentru Sebi200000):

ESTI NESIMTIT sa imi spui mie sa caut modelul pe care l-ai cumparat tu, asta dupa ce ti-am dat un video in care e exact modelul ala

iar la momentul in care e video arata laptop-ul desfacut SI NU ARE NICI O ZONA in care ar putea sta un ssd sata

de fapt nesimtit e putin spus, ESTI DUS CU, CAPUL!

| Alfred0703 a răspuns:

Ai la laptop SSD m.2 tip pci, iar tu ai luat m.2 tip sata si din aceasta cauza nu merge. Trebuie sa iti cumperi altul si sa te asiguri ca scrie PCI la descriere.