| DarkTwister a întrebat:

Salut, am un laptop Lenovo ideapad y520-15ikb din 2017 si as vrea sa adaug un ssd pe care sa-mi pun windows. Stie cineva daca am posibilitatea de a face acest upgrade?

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Https://youtu.be/rzhEYMVYONU
https://youtu.be/wJYlD1udrQ8
La orice laptop poti trece pe ssd, ai 2 variante:
1. Sa inlocuiesti hdd cu ssd ul
2 ai port pentru ssd, deci poti folosi si hardisk si ssd
Pe asta al tau merge si hd si ssd

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Desfa-l si vezi daca pe placa de baza ai port M2 unde poti sa atasezi un SSD, asta daca vrei sa ramai si cu HDD. Daca nu... atunci poti foarte usor sa scoti HDD si sa il inlocuiesti cu un SSD.

| zilog a răspuns:

Da la orice laptop de pe planeta acesta merge inlocuit hdd-ul cu ssd, dar să îți mai spun o jmecherie de care mulți uită sau nu o stiu da-mi fuda
uite există un rack pentru ca să poți să îți păstrezi și hdd-ul vechi tot in laptop
se scoate cd-rom-ul
si in locul dvd-rom-ului se pune hdd-ul tău vechi asta înseamnă că nu ai pierdut nimic plus faptul că nu mai ești nevoit să muți multe lucruri la care nu umbli cu anii pe ssd-ul cel nou ca să îl umpli și pe ăsta, și îți poți păstra hdd-ul vechi in laptop ca si mediu de stocare, nu contează că se miscă el puin mai greu dar îti ofera spatiu de depozitare.
costa doar 22 lei
https://www.emag.ro/......DZPYVBMBM/

Sau daca vrei sa iti pastrezi cd-rom-ul dar totusi ai vrea sa iti faci din hadd-ul respectiv un hdd extern atunci cu o investitie foarte mica ai putea sa iti cumperi un rack extern in care s apui acel hdd
Rack Extern 2.5" Adata EX500, USB 3.1

https://www.emag.ro/......DX1CFDBBM/