| Drsss a întrebat:

Salut, am un laptop mai vechi și nu mai merge, ii pot lua o plăcuță ram si sa o pun pe alt laptop? (Cred ca plăcuța ram de la laptopul vechi e tot ddr4)

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Ssd daca are...
altceva, nu prea, numeri pe degete pisele demontabile dintr-un laptop

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca laptopul este vechi nu prea cred sa ai DDR 4 pe el. Nu orice placuta se potriveste. Cauta denumirea si modelul laptopului (modelul se afla pe o eticheta pe spate) si spune-ne si noua sa te putem ajuta concret.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca memoria laptop-ului vechi incape si se aseaza bine in soclul (acum liber) a celuilalt laptop functional, atunci 99% va functiona impreuna cu memoria originala.
Ai grija sa nu fortezi prea tare, fii atent la pozitia crestaturii dintre contacte, sa pasuieasca cu soclul!

| Bizon95 a răspuns:

Ddr4 nu e chiar asa de vechi
dar, da, daca se potriveste fizic, cel putin in teorie, ar trebui sa mearga... in practica, mai tine si de frecventa memoriei (ala vechi probabil pe o frecventa mai mica decat asta nou)

| Drsss explică (pentru Bizon95):

Si nu este nici o problema? Adică o dacă se potriveste o sa se miste jocurile putin mai bine cu 8 gb ram?

| Bizon95 a răspuns (pentru Drsss):

Putin mai bine, da
si nu ar trebui sa fie nici o problema, dar... nimic nu e sigur, si nu am deschis atatea laptop-uri cu ddr4 cat sa stiu daca e laie sau balaie

| Drsss explică (pentru Bizon95):

Dar l-aș putea schimba procesorul de la al meu Si sa il pun pe cel vechi? Ambele sunt i3.

| Bizon95 a răspuns (pentru Drsss):

Nu e recomandat si in marea majoritate a cazurilor NU se poate, dar nici nu e imposibil
procul trebuie sa NU fie lipit de placa de baza, si sa aiba exact acelasi socket

| Drsss explică (pentru Bizon95):

Si cam ce as putea mai lua din vechiul laptop sa-l pun pe celălalt sa fie putin mai bun la performanta?

| Bizon95 a răspuns (pentru Drsss):

Ssd daca are...
altceva, nu prea, numeri pe degete pisele demontabile dintr-un laptop