| GoguDeFer a întrebat:

Am un laptop (MSI GE62 7RE Apache Pro) si un monitor mai vechi, LG L1953TR. Intrebarea mea ar fi urmatoarea:
Monitorul are din fabrica rata de refresh (hz) de 75. Atunci cand intru in nVIDIA control panel si dau pe rata de refresh nu mi-o arata decat de 60hz. Doar daca schimb rezolutia (monitorul are 1280x1024) sub 1024x768 imi apare optiunea sa schimb pe 75Hz.
Ma gandeam recent sa-mi cumpar un monitor nou, AOC G2460FQ de 144hz in ideea de a rula mai "bine" jocurile de tip FPS. DAR, de ce nu pot juca pe 75hz 1280x1024?
Doresc sa mentionez ca laptop-ul meu are 2 placi video, una integrata Intel HD Graphics 630 si un Nvidia GTX 1050Ti.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dacă îți cumperi monitor, va merge la capacitate maxima, atâta timp cât cumperi un cablu adecvat.
Nu chiar orice cablu HDMI duce 144hz; pentru siguranță foloseste/cumpara un cablu ce suporta și e certificat pentru HDMI 1.3. (sau 1.4).

Avand ieșire HDMI, nu are nici o logica sa folosești adaptoare la DP sau miniDP.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Citeste la pagina A19

Max Analog : VESA 1280 x 1024 @75 Hz
Digital : VESA 1280 x 1024 @60 Hz

Recommend VESA 1280 x 1024 @60 Hz

Cu alte cuvinte, tu ai iesire digitala la laptop (DP sau HDMI probabil, sau miniDP, miniHDMI...)

| GoguDeFer explică (pentru NLS):

Nu am ce sa citesc la A19, acel link nu functioneaza. Spune-mi pe scurt... Folosind un adaptor HDMI(laptop) - VGA(monitor) nu functioneaza DELOC. Momentan sunt pe HDMI - DVI. Este din cauza port-ului DVI ce nu suporta 75hz, nu?

| GoguDeFer explică (pentru NLS):

Laptop-ul are port HDMI, de unde pleaca cablul din GPU-ul integrat inspre monitor. Monitorul are port DVI si VGA.

| NLS a răspuns (pentru GoguDeFer):

Edit: vezi acum (se descarca in PC fisierul PDF automat)

http://gscs-b2c.lge.com/downloadFile?fileId=KROWM000160000.pdf

Faptul ca folosesti un adaptor nu schimba datele problemei.
Semnalul ce pleaca din placa ta prin iesirea HDMI e digital, iar pe digital ecranul laptopului se poate "reimprospata" de maxim 60 de ori pe secunda.

Daca ai avea iesire veche de tip VGA, ar suporta 75 Hz, deci 75 FPS.

Faptul ca folosesti un adaptor si la celalalt capat vei avea o mufa VGA asta nu il transforma in analog.

| GoguDeFer explică (pentru NLS):

Folosind miniDisplayPort-ul laptop-ului, intr-un monitor de 144hz DisplayPort voi putea maximiza rata de refresh, nu? Am inteles ca DP-urile sunt ceva new generation sh*t.

| NLS a răspuns (pentru GoguDeFer):

Dacă îți cumperi monitor, va merge la capacitate maxima, atâta timp cât cumperi un cablu adecvat.
Nu chiar orice cablu HDMI duce 144hz; pentru siguranță foloseste/cumpara un cablu ce suporta și e certificat pentru HDMI 1.3. (sau 1.4).

Avand ieșire HDMI, nu are nici o logica sa folosești adaptoare la DP sau miniDP.