| IulianBarosanu a întrebat:

Salut, am un laptop notebook Hp pavilion g6 si am ceva probleme la el dupa ce am reinstalat windows 7, inainte functiona, se deschidea normal dar acum dureaza si 20-30 min pana se deschide, se blocheaza foarte mult la startup si nu numai atat, aparent acum lipsesc driverele pentru networking. Stiti cumva vreo rezolvare?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Ti-a spus deja colegul ca ar fi indicat sa schimbi HDD-ul cu un SSD.
Ajuta mult la scurtarea timpilor de incarcare, programele si jocurile se vor incarca mai rapid, etc.

Insa acele 20 de minute clar nu vin in cazul de fata de la HDD, decat daca are sectoare defecte. (cee ce nu poti testa cu adevarat decat incercand cu un alt HDD, sau folosind HirensBootCD)

Nu stiu ce KIT de Windows ai folosit, dar exista si varianta sa fi fost virusat, sau "ambalat/asamblat" de te miri ce mare priceput.

Foloseste o imagine originala de Windows 7 SP1 (identica cu cea de pe MSDN) daca vrei sa iti mearga sistemul.
Pentru update-uri, nu folosi prima data Windows Update,
vei obtine multe update-uri Failed
(strategia Microsoft sa treci la Win10)
foloseste "UpdatePack7R2 for Windows 7 SP1" versiunea 20.3.12
de aici
https://blog.simplix.info/update7/

Redenumesti fisierul de instalare in
UpdatePack7R2 −− ie11 ++.Exe

Dupa ce instalezi Windowsul, vei putea depista daca laptopul are intr-adevar o problema de hardware sau Windwsul tau a fost vinovat.

8 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut. o "rezolvare" ar fi sa-l ajuti cu un ssd, optimizarea sistemului de operare. In timp hdd-ul se duce, sistemul de operare devine din ce in ce mai complex si nu-l ajuta sa porneasca asa de repede. Daca ai totul instalat corect, cu drivere, programe, si optimizare, maxim poti sa-l ajuti cu piese (ssd fata de hdd). In rest, nu prea ai cum sa-l ajuti cu multe.

| IulianBarosanu explică (pentru CM7YRE):

Pai nu am driverele de networking, si in plus dupa ce se deschide de tot bara de jos ramane alba

| CM7YRE a răspuns (pentru IulianBarosanu):

Ia 3dp net de pe orice alt dispozitiv, sau orice alt program. Si scrie exact ce model sau Serial Number si te ajut eu cu link-uri catre drivere.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Https://support.hp.com/......el/5078477

Drivere gasesti relativ usor, vezi linkul de mai sus spre exemplu, dar spune ce model e laptopul.

G6 nu ajunge, sunt mai multe subserii:

1a52nr (linkul de mai sus corespunde acestei serii)

1d60us

1156ee

2292nr

etc

| IulianBarosanu explică (pentru NLS):

G6-1020sl este modelul

| IulianBarosanu explică (pentru CM7YRE):

G6-1020sl este modelul.

| NLS a răspuns (pentru IulianBarosanu):

Https://support.hp.com/......el/5081134

Instaleaza HWinfo de mai jos,
https://www.hwinfo.com/download/

si ruleaza-l (poti scoate varianta Portable, care nu necesita instalare, ci se porneste direct )

Vezi care e producatorul placii de retea (despre cea Wireless vorbesc).

Atheros, Broadcom, Ralink sau Intel.

++++++Apoi instalezi driverul corespunzator:

Atheros 2011 Wireless LAN Driver
9.20

Broadcom Wireless LAN Driver

Intel Wireless Drivers, Intel PROSet, and Intel My WiFi for Microsoft Windows 7

Ralink 802.11 b/g/n WiFi Adapter

++++++Placa de retea Ethernet e de la Realtek

Realtek Local Area Network (LAN) Driver
7.48.823.2011 Rev.

| NLS a răspuns (pentru IulianBarosanu):

Ti-a spus deja colegul ca ar fi indicat sa schimbi HDD-ul cu un SSD.
Ajuta mult la scurtarea timpilor de incarcare, programele si jocurile se vor incarca mai rapid, etc.

Insa acele 20 de minute clar nu vin in cazul de fata de la HDD, decat daca are sectoare defecte. (cee ce nu poti testa cu adevarat decat incercand cu un alt HDD, sau folosind HirensBootCD)

Nu stiu ce KIT de Windows ai folosit, dar exista si varianta sa fi fost virusat, sau "ambalat/asamblat" de te miri ce mare priceput.

Foloseste o imagine originala de Windows 7 SP1 (identica cu cea de pe MSDN) daca vrei sa iti mearga sistemul.
Pentru update-uri, nu folosi prima data Windows Update,
vei obtine multe update-uri Failed
(strategia Microsoft sa treci la Win10)
foloseste "UpdatePack7R2 for Windows 7 SP1" versiunea 20.3.12
de aici
https://blog.simplix.info/update7/

Redenumesti fisierul de instalare in
UpdatePack7R2 −− ie11 ++.Exe

Dupa ce instalezi Windowsul, vei putea depista daca laptopul are intr-adevar o problema de hardware sau Windwsul tau a fost vinovat.