| sandmonkey a întrebat:

Salut, am un laptop si pe carcasa displayului sunt 2 stickere mai mari, puse de peste 1 an, stiti cum le pot inlatura fara sa las urme?
Mersi

10 răspunsuri:
| Mirel4412 a răspuns:

Le scoti incet pentru inceput, dupa pui acetona pe o bucatica de vata si incepi sa stergi incet zona, cel mai probabil vei scapa de lipici.

| sandmonkey explică (pentru Mirel4412):

Am auzit ca e mai bine sa folosesc alcool izopropilic, ce parere ai?

| Mirel4412 a răspuns (pentru sandmonkey):

Si asta e o varianta, dar poate lasa si urme daca e prea puternic. Probabil ca ai prin casa acetona de unghii, vezi daca merge cu ea.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu o lama subtire de cutit desfaci cu grija eticheta, incepand de la un colt mai accesibil.

Dupa ce eticheta este indepartata, urmeaza eliminarea lipiciului ramas de pe carcasa.
Incerci diferiti solventi pe spatele etichetelor indepartate: care dizolva lipiciul?
Cu solventul care este "valabil" inmoi o bucatica de carpa pusa pe deget, o stoci putin si freci locul unde a fost eticheta

Atentie!
Trebuie mare atentie, sa nu intresolventul in aparat!

| danbnz a răspuns:

Dezlipesti cat poti apoi folosesti WD40... dizolva foarte bine adezivul folosit la stickere.

| halogen001 a răspuns:

Pentru inlaturarea urmelor de adeziv alcoolul izopropilic e foarte bun. Acetona pentru lacul de unghii poate dizolva carcasa si raman urme care nu mai pot fi inlaturate. E bun si wd40 si chiar orice fel de ulei. Alcoolul etilic e mai putin eficient, dar se poate incerca. Se poate combina alcoolul izopropilic cu wd40 sau ulei.

| sandmonkey explică (pentru halogen001):

Pot da cu puțin alcool izopropilic și pe display?

| halogen001 a răspuns (pentru sandmonkey):

Da, merge si pe display alcoolul izopropilic. Ca sa ramana curat displayul eu folosesc solutie pentru curatat geamuri. Merge si alcool etilic.

| sandmonkey explică (pentru halogen001):

Pot sa găsesc alcoolul izopropilic la farmacie, nu?

| halogen001 a răspuns (pentru sandmonkey):

Cred ca da. Eu cand am avut nevoie am cautat pe internet si am dat comanda.