| LaurK a întrebat:

Salut am un Laptop Sony cu 4gb ram si o placa video AMD RANDEON 7500/7600M HD Series si nu stiu ce windows este cel mai bun pentru el.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dacă te joci doar de pe Steam și nu folosești anumite programe mai exotice, recomand sa treci pe Linux Mint. (17.3 18.3).

Altfel, 7 SP1. X64 (Home Premium e suficient, functiile in plus din celelalte versiuni n-o sa le folosești oricum ).

EU as baga Windows 10 x64, dacă s-au scos drivere pentru el (măcar pentru rețea și video), poți verifica pe site ul producătorului.
Dar dacă nu ai răbdare sa îl bibilești, nu prea merită. (blocare Cortana, telemetrie, aplicațiile moderne inutile în Firewall, blocarea serviciilor inutile și nefolosite, și totul de la Privacy pe Off, etc)

| LaurK explică (pentru NLS):

Multumesc de raspuns!
Dar s-a ars azi placa video din pacate.sad

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Orice ar spune alţii tu vei pune tot Windows 10! Am dreptate?

| AndreiMarin499 a răspuns:

Cel mai bun e windows 10.

| IMihaitza a răspuns:

Un windows foarte bun ar, fi windows 10, doar ca pe 4 gb ram o sa ai un co sum mediu de resurse. Daca vrei sa te bucuri de windows 10, fara consum ridicat de resurse, iti recomand sa il cumperi