| ChiukiuHamsler a întrebat:

Am un laptop Toshiba din 2014. Acum aproximativ 1 an mi-am cumparat Windows 10. De atunci am probleme cu bateria. Adica când aveam Windows 7 mi se aprindea becul pentru baterie. Acum nu se mai aprinde. Acum, daca am bateria full, si scot bateria mi se inchide automat leptopul. Inainte mai statea 2-3 ore fara baterie. Ce pot face?

Răspuns Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Posibil sa fie doar o coincidenta, durata bateriei unui laptop este intre 2-3 ani, nu are treaba cu instalarea unui nou Windows. Cumpara-ti o noua baterie si asa atunci nu vei mai avea probleme. Primul laptop a fost un Toshiba si dupa 3 ani si putin bateria dădea semne ca se duce, daca scoteam din priza pentru a transporta laptopul dintr-o camera in alta tinea. La al doilea laptop un Asus, bateria s-a dupa dupa 2 ani coincizand cu o problema de Windows. Bateria nu mai nici o secunda daca duc laptopul in alta camera. La al doilea nici nu se pune problema de schimbat caci bateria este interna una cu carcarsa laptopului.

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Windows-ul 10 are alte drivere si e posibil sa nu fie asa de potrivite cum erau cele din windows7. Ar trebui reinstalat w7 pe alta paritie si sa se faca comparatie intre cele 2 windows-uri. Mai pot fi si setari legate de power & sleep. Trebuie verificate setarile "power", poate exista acolo ceva care sa readuca laptopul la functionarea normala. Daca nu merge, atunci e mai bine sa se foloseasca windows7