| Raicadorel a întrebat:

Salut, am un magnetofon rostov 105 pentru cunoscatorii care stiu despre ce vorbesc.

Am pus niste muzica vreo ora cam asa si dupa o ora efectiv a puscat ceva in el si a iesit mult fum, l-am scos repede din priza dar inainte sa-l scot din priza muzica inca mergea.

E ok sa il mai bag in priza sau nu?
Era legat la un apmplificator delia 8ohm 20W

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Înseamna ca nu s-a ars nimic in el, ci de la faptul ca nu l ai folosit sa depus praf, de aia a si facut acel scurt, desfăl si curațăl bine de praf cu aspiratorul, si motoarele care invîrt banda tamburii ai verificat viteza? Pe viteza 9 este normal ca banda sa se învîrtă incet, iar pe viteza 19 trebuie sa se invîrta repede, verifica derularea benzi inainte /înapoi, derulează repede?

21 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Condesator sau tranzistor ars, poate inca mai functioneaza si asa dar va pierde din functii si calitate a sunetului. Se rezolva ieftin la un electronist.

| Raicadorel explică (pentru antimulte):

E ok sa l mai folosesc asa?

| antimulte a răspuns (pentru Raicadorel):

De preferat ar fi sa nu il mai folosesti, e mai usor pentru "mester" sa vada ce mai merge ok si ce nu la el atata vreme cat inca mai functioneaza.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru antimulte):

Din păcate nu se rezolvă ieftin deoarece nu toata lumea stie sa repare magnetofoane, iar cine stie sa repare asa ceva cere bani multri deoarece magnetofoanele sunt aparate vechi si numai sunt piese pentru ele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, baga l din nou in priză dar inainte trebuie desfacut si curațat de praf magul, el are totusi 30 de ani, ar trebui inlocuiti toti condensatorii din sursă deoarece sunt uscati umflați devalorizati, daca si cand il bagi in priză iese fum opreste l inseamnă ca trebuie dus la reparat, el cand l ai scos din priză mai cînta deoarece era conectat prin amplificator prin statie, nu era conectat prin boxe la amplificatorul magnetofonului.

| Raicadorel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu are iesire pentru boxe, nu gasesc unde vin conectate boxele direct la magnetofon

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Raicadorel):

Cum sa nu aibe rostovul iesire de boxe? Are dar nu stii tu, deci in spatele magnetofonului ai mufele de boxe, ele sunt puse pe un grătar de fier, sub acel grătar vin alte mufe din asa se numesc, intrări, si are asa, Liniar sau monitor prin acea mufă conectezi magul la statie, după are mufa tuner, poti conecta prin magnetofon un radio ca sa poti inregistra pe benzi, ai benzi? Magul are două viteze 9 si 19.

| Raicadorel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Imi poti da te rog o poza unde vin boxele puse la iesirile magului?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Raicadorel):

Nu stiu sa pun poze pe TPU.

| Raicadorel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Inca merge si amplificatorul magului chiar daca a puscat acel condensator. E ok sa l mai folosesc?
Singurul lucru care l-am observat e ca motoarele care invart banda merg mai incet

| Raicadorel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cand derulez inapoi deruleaza inapoi dar merge foarte foarte incet.
Stie cineva cum pot rezolva?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Raicadorel):

Deci la derulare doar inapoi merge incet? Sau si derulare inainte?

| Raicadorel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Doar inapoi merge incet (foarte incet)

| Raicadorel explică (pentru Raicadorel):

E ca si cum are o frana pusa cand dai derulare inapoi

| Raicadorel explică (pentru CristiDinBucuresti):

Face asa doar de cand a puscat ceva in el sau a facut scurt.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Raicadorel):

Înseamna ca nu s-a ars nimic in el, ci de la faptul ca nu l ai folosit sa depus praf, de aia a si facut acel scurt, desfăl si curațăl bine de praf cu aspiratorul, si motoarele care invîrt banda tamburii ai verificat viteza? Pe viteza 9 este normal ca banda sa se învîrtă incet, iar pe viteza 19 trebuie sa se invîrta repede, verifica derularea benzi inainte /înapoi, derulează repede?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă, cum merge Rostovul?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut cum merge Rostovul?

| sierra1 a răspuns:

Se pare că e gata ars, dacă-l alimentezi, nu se mai intâmplă nimic

| Raicadorel explică (pentru sierra1):

Daca il bag in priza merge

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Este posibil sa fi puscat un simplu condensator, alea fac spectacol cand cedeaza, mai ales din cauza varstei.
Apeleaza la un electronist mai in varsta, care a prins epoca tranzistorilor.

| Digikey a răspuns:

S-a umflat un condensator si a explodat. Faceau asa si de noi. Orice electronist este in stare sa-l inlocuiasca.Si orb daca este il vede.