| R3name a întrebat:

Salut, am un monitor (monitorul nu este FULL HD) cu cablu VGA si doresc sa il conectez la calculator, in placa video mai am disponibil doar o iesire HDMI. Cu un cablu VGA - HDMI rezolv situatia?

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Chiar as vrea sa vad ce fel arata un cablu hdmi vga laughing in contextul in care hdmi =semnal digital si vga analogic. Trecerea se face doar cu un convertor analog digital care costa destul de mult, si nu prea merita.

| sltlp a răspuns (pentru R3name):

As vrea sa discutam dupa ce ii faci proba laughing

| horia2012 a răspuns:

Nu.
Uite ce scrie la pozele tale
"Cablul functioneaza doar VGA - HDMI ( mufa VGA - placa video a laptop-ului/pc-ului, mufa HDMI - televizor, monitor).
Tu ai INVERS - PC-HDMI, monitor VGA.
de asta ai nevoie:
http://www.tehnicavizuala.ro/......_vga_konig
dar e cat o placa video si nu se merita.

| R3name explică (pentru horia2012):

Pai atunci fac asa cumpar un DVI care se termina in 2 VGA mama si atunci conectez monitoarele la ele.

| horia2012 a răspuns (pentru R3name):

Vezi cum vorbim amandoi si ne intelegem separat. Inseamna ca ai si o iesire DVI pe langa HDMI. Practic ai 3 iesiri la placa video. VGA, DVI, si HDMI.

| horia2012 a răspuns (pentru R3name):

Uita-te bine ce fel de mufa DVI ai, ca sunt mai multe modele:
https://www.google.ro/......ps?/search
pe urma cauti cablu.