| ptufi71 a întrebat:

Salut, am un PC amd quad core A8-3820 cu 4 GB ram dar imi spune ca foloseste doar 1.46 GB ( Instaled memory( RAM) : 4GB (1.46 GB usable). Folosesc Windows 7 Home Premium 64-bit. Stie cumva cineva care este problema si care este rezolvarea? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Depinde ce versiune de bios ai si ce model de placa de baza ai.
Uite aici un articol pe tema asta :
http://smallbusiness.chron.com/......58676.html
Trebuie sa ai o optiune in bios. Intra in bios si butoneaza-l. O sa gasesti ceva de genul acolo.
Poti cauta pe google si ai mai multe articole pe tema asta.
Nu este o reteta anume pentru ca depinde de la o placa de baza la alta unde se va gasi optiunea, dar ea exista avand in vedere ca iti ia asa mult din ram.
Si este recomandat sa iti cumperi o placa video dedicata ca sa nu mai ai problema asta pe viitor.

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Daca ai placa video integrata ai alocat memoria din ram pentru placa video si asta de obicei se face din setarile biosului.

| ptufi71 explică (pentru Evolution):

Da, am placa video integrata si ce setari sa fac in bios pentru a remedia situatia?

| ptufi71 explică (pentru Evolution):

Am inteles, mersi mult.

| Evolution a răspuns (pentru ptufi71):

Cu placerewinking

| Evolution a răspuns (pentru ptufi71):

Depinde ce versiune de bios ai si ce model de placa de baza ai.
Uite aici un articol pe tema asta :
http://smallbusiness.chron.com/......58676.html
Trebuie sa ai o optiune in bios. Intra in bios si butoneaza-l. O sa gasesti ceva de genul acolo.
Poti cauta pe google si ai mai multe articole pe tema asta.
Nu este o reteta anume pentru ca depinde de la o placa de baza la alta unde se va gasi optiunea, dar ea exista avand in vedere ca iti ia asa mult din ram.
Si este recomandat sa iti cumperi o placa video dedicata ca sa nu mai ai problema asta pe viitor.