| andreyksd a întrebat:

am un PC Asus nu stiu exact modelul. dar până acum îl foloseam cu 2gb ram. m.am gândit să îmi mai iau încă 2gb. iar după cum am instalat memoria ram în PC... Nu mi.o citește. apare ca tot 2gb ram are. stie cineva de ce?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cauzele pot fi:
- noua memorie nu este buna sau nu este comüpatibila cu placa de baza. Incearca s-o introduci in locul memoriei care functioneaza, pentru verificare.
- slotul in care ai bagat noua memorie nu face bine contact, e murdara, oxidata sau defecta

4 răspunsuri:
| TraSneL a răspuns:

Ai cumparat aceeasi memorie, acelasi producator, aceeasi frecventa? Placa de baza iti suporta mai mult de 2 gb de ram? Poate unul din sloturi nu mai merge. Incearca sa muta placa de ram veche pe cea care nu a fost folosita, dar mai intai curatata de praf.

| dolceromania a răspuns:

Nu e combatibila.

| Severincu_Florin_1990 a răspuns:

Ar putea fi de la slotul de pe placa de baza incearca lat slot

| WHITEUSS a răspuns:

Trebuia sa verifici compatibilitatea inainte sa o cumperi. Frecventa, modelul, tipul (DDR1, DDR2, DDR3, DDR3L, DDR4...), si daca placa de baza, placa video si procesorul suporta memoria. Eu iti recomand sa vinzi acea memorie in plus si sa te duci la un SERVICE (unde sunt oameni care chiar se pricep) ca sa vada daca este perfect compatibil si sa-ti monteze ei.