| Kleb a întrebat:

Am un PC cu :
I5-3470 3.2ghz
Nvidia GT 710 2GB 64bits
8 GB RAM ddr3 800mhz
Placa de baza Asus p8h61
HDD 1TB 7200RPM 64mb
*Mai merita sa ii cumpar un SSD sa se miste mult mai repede? Sau nu, sa cumpar pana la urma altul! Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Vezi cu CPU-Z, in tab-urile Memory si SPD
https://goo.gl/images/KuGjHT

La memory, daca ai 2 placute in Dual Channel, trebuie sa apara in dreapta sus:
Channel: DUAL
si
DRAM Frequency : 800MHz

Asta inseamna ca ai RAM de 1600MHz.

Iar in tab-ul SPD, apare acel cod PC3 insotit de un numar.
PC3-6400 corespunde unei frecvente efective de 800MHz, (acolo va aparea 400MHz, e normal pentru ca se imparte la 2)
in timp ce
PC3-12800 indica 1600MHz.

Bine zis "incerc".
Daca ai schimba placa video cu ceva decent, chiar te-ai juca.
Poti pune si GTX1050 fara probleme daca te tine buzunarul, dar recomand o firma decenta, si cu coolere aftermarket, cel mai bine 2 la numar.
Sau poti merge linistit pe GTX960 4GB, e mai ieftina si e oricum un mare pas inainte fata de ce ai.

SSD-ul mai poate astepta, nu iti aduce decat timp de incarcare al jocului si al nivelelor mai redus, cu 2-5 secunde,
in functie de joc.
Si o incarcare mai rapida a sistemului de operare, cu pana la 10-20 secunde (de la apasarea butonului pana intra in desktop si dispare iconita "working", si apar toate iconitele in system tray), pe care oricum il pornesti o data pe zi.

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Categoric,si eu am i7 dar hardul il tragea in jos, adica intra in win in 20 de sec acum in 5 secunde maxim

| Superior a răspuns:

Pentru gaming mai bine ii pui un RX 560/RX 570 sau GTX 1050 Ti/GTX 1060.
Daca e doar daily use... e ok SSD-ul.
Daca joci jocuri precum LOL, mult mai util ar fi RX550/GT 1030 sau RX560/GTX 1050.
Un RX550 sau un GT 1030 e in jur de 300-400 lei.
Restul is mai scumpicele.,

| NLS a răspuns:

La ce folosesti sistemul?
Ai RAM PC3-6400? Sau PC3-12800?
Daca e varianta 2, tot ce trebuie sa faci e sa schimbi placa video.
Pune un GTX770 4GB sau un GTX960 4GB. Cu racire custom, si minim 2 ventilatoare.

Cea actuala E FOARTE SLABA si trage sistemul in jos mult mai tare decat un SSD.
In caz ca te joci...
SSD-ul se simte la pornirea initiala a jocului si la timpul de incarcare al nivelelor. In rest, e inexistent.
Si la pornirea sistemului, dar e fix acelasi lucru daca irosesti 30-35 de secunde pe zi.
Cu placa aceea video, pierzi calitate si frame-uri.

Daca ai RAM PC3-6400, ar trebui sa pui de 1600MHz, (frecventa mai mare nu te ajuta fara OC la procesor).

| ziptrack a răspuns:

Depinde daca doresti sa ti se incarce sistemul de operare mai repede. Cam aici o sa observi cea mai mare diferenta, in rest, nu o sa vezi mare lucru. Jocurile si softurile or sa se incarce cam la fel, sau putin mai repede cu cateva secunde.

| Kleb explică (pentru NLS):

Nu te supara, dar cum vad ce fel de ram am? Ca pc ul nu l pot desface sa citesc pe placute, ca e in garantie

| Kleb explică (pentru NLS):

Si apropo, ''incerc'' sa il folosesc pentru gaming laughing

| Kleb explică (pentru Superior):

Pot pune un 1050 2gb pe aceasta placa de baza? Am slot de PCI x8 2.0 si nu stiu ce sa zic

| Kleb explică (pentru NLS):

Merge sa pun un 1050 de 2gb pe placa asta de baza? Am slot pci x8 2.0 si zic daca intra la pini si daca nu diminueaza performantele

| Kleb explică (pentru NLS):

Putem vorbi mai mult in privat? Sa imi explici mai multe? daca doresti, desigur

| NLS a răspuns (pentru Kleb):

Conform producatorului, asta are placa ta de baza
1 x PCIe 2.0 x16
2 x PCIe 2.0 x1
3 x PCI

https://www.asus.com/Motherboards/P8H61/specifications/

si exact asta spune si poza:
https://www.asus.com/Motherboards/P8H61/gallery/

Ai un slot PCIex 2.0 x16

Placa video are conexiune
PCIex 3.0 x16

Nu va rula cu viteza maxima pentru care a fost conceputa, dar va rula cu siguranta si e compatibila fizic 100%.

Eu am slot ce suporta 3.0, am placa video 3.0 si totusi merge la viteza de 2.0, pentru ca am nevoie de un procesor mai destept (Sandy Bridge 2600K face ca placa sa ruleze pe 2.0, daca as pune un IvyBridge ar functiona pe 3.0)

| Frank51 a răspuns:

Nu stiu voi... Dar eu nu mai pot sa traiesc fara un SSD pur si simplu nu este comparabil!

| Kleb explică (pentru Frank51):

Eu sunt ''incepator'' in tehnologia asta a pc-urilor si acum incep sa pricep si eu cat de mare e diferenta intre un ssd si un hdd

| NLS a răspuns (pentru Kleb):

Am un SSD de la Samsung, voi face maine un test cat mai exact posibil in ce priveste pornirea sistemului de operare.
Ochiometric, as zice ca e undeva la 14-15 secunde cu SSD, si inainte era putin peste 25.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

Depinde si de ssd, eu am de la Samsung, intra instant in windows

| Kleb explică (pentru RAY):

Am gasit de la Kinston, acum nu stiu...

| RAY a răspuns (pentru Kleb):

E bun si ala

| NLS a răspuns (pentru Kleb):

Samsung sunt mai bune decat orice altceva, datorita controller-ului.
Si Mushkin si PNY sunt foarte bune, dar sunt extrem de scumpe si se gasesc greu la noi.

| Kleb explică (pentru NLS):

Am inteles, atunci ma indrept catre un Samsung..Mersi