| MirelCiobanu a întrebat:

Salut, am un pc cu un i3-8100; 16gb de ram (2x4 2400mhz si 2x4 2666mhz) o placa de baza asrock b360m-pro4 matx, o sursa thermaltake smart rgb de 700w si mi-am cumparat recent placa video rtx 2060 super. Stiu ca face bottleneck si voiam sa stiu daca este compatibil un i5-9600k la componentele pe care le am, la placa de baza. Am inteles ca daca combin i5-9600k cu memorie ram de 2400mhz nu o sa mearga cum trebuie si o sa am drop frameuri. Va rog ajutati-ma

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Pe site-ul producătorului ai listă de procesoare compatibile: https://www.asrock.com/MB/Intel/B360M%20Pro4/index.asp#CPU
După cum se vede i5-9600K este pe listă și are nevoie de versiunea de BIOS 3.20 sau mai nouă pentru a funcționa pe respectiva placa de bază.

Cadrele pe secundă nu vor fi afectate așa din cauza frecvențelor mai mici de RAM, pur și simplu vei avea mai puține.

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Frame-dropuri nu vei avea de la memorie cu frecventa mai mica.
Vei avea un fps putin mai mic ( o diferenta de 10-15 cadre pe secunda ).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

Poate o diferenta de maxim 5% vrei sa zici...

| PainTech a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Incurcam omul cu procente.
In orice caz nu e o diferenta mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PainTech):

De ce sa il incurcam? Daca nu esti in stare sa intelegi conceptul de procent, ar trebui sa primesti certificat de handicap si asistent personal... pana mea, nu discutam de curba lui Gauss aici sau de eu stiu ce ecuatii diferentiale.

| MirelCiobanu explică:

Nu inteleg de ce unii dintre voi sunteti atat de toxici pana si pe comunitatea asta, inteleg conceptul de procent, nu s chiar asa de prost, multumesc TechPain pentru raspuns, iar GabiDumitrescu nu te mai crede atat de superior si inteligent