| Bossdeanonim12 a întrebat:

Am un pc cu urm componente (procesor si placa vodeo) : -procesor i3 6098p
- placa video GTX 950, cred ca de 2 gb.
Ce imi recomandati sa schimb ca sa imi mearga jocurile mai bine?

Răspuns Câştigător
| mistret25 a răspuns:

Depinde, mie mi se par destul de ok componentele pentru jocuri,, light'' care nu necesita cine stie ce performanta. Dar daca e sa schimbi una dintre acestea 2, eu as zice sa schimbi placa si in caz ca nu ai hardisk HDD ia si unul de asta(deoarece desi SSD-urile sunt mai rapide nu sunt bune pentru gaming)
Eu ti-am dat un raspuns pentru intrebarea ta, deoarece daca vrei sa schimbi ceva si sa-i faci un upgrade mare pentru gaming trebuie sa-i faci destul de multe schimbari.

| Bossdeanonim12 explică (pentru mistret25):

Multumesc! Dar mai pe romaneste se poate? Nu am inteles ce e cu hardisk ul Hdd. Adica stocarea de un 1tb? Sau?!

| mistret25 a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

Da, hardisk-ul este locul unde se stocheaza tot ce este in calculatorul tau. Ele sunt ori HDD(lente dar foarte bune pentru gaming, au un spatiu de stocare mare) si SSD(sunt rapide dar nu asa bune pentru gaming, au spatiu de stocare mic, in general nu mai mult de 256 GB, doar ca mai gasesti cate un extraterestru de asta SSD de 1 Terra)

| Bossdeanonim12 explică (pentru mistret25):

Mersi, da, am de 1tb, e ok?

| mistret25 a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

E perfect

| Bossdeanonim12 explică (pentru mistret25):

Procesorul, e ok?

| LoVeMoThErS a răspuns (pentru mistret25):

Imi poti explica si mie de ce un SSD care este mai rapid si mai eficient "nu este bun pentru gaming" odata ce el lucreaza la o viteza considerabil mai mare fata de un Hdd, singurul lucru pe care il are un hdd in plus fata de un ssd este stocarea, ATAT...

| mistret25 a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

Este ok, nu mi se pare o generatie veche deci pentru jocuri standard merge. diar sa nu-l suprasoliciti cu jocuri mancatoare de resurse(seria Batman Arkham) si jocuri noi

| Bossdeanonim12 explică (pentru mistret25):

Ma joc mai mult GTA Online si fivem, pe fivem ma tine cam in 30-40 fps. In GTA Online ma tine si in 150fps...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru mistret25):

Cum ai tras tu concluzia ca SSD-urile nu sunt bune pentru gaming. Link sau justificare logica, te rog.

| Alfred0703 a răspuns (pentru mistret25):

Hai ca prostie mai mare nu am auzit.

15 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Monitorul! Ia unul mai mic de full HD, eventual un 1440X900 sau chiar 1280x1024. Daca nu... ia o placa video un pic mai rasarita - nu cu mult ca o sa te tina in loc procesorul.

| Bossdeanonim12 explică (pentru GabiDumitrescu):

Salut! Dar procesorul, e ok?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bossdeanonim12):

Teoretic, da. Practic, cam toate jocurile noi vor i5...

| aumih16 a răspuns:

La ce ai tu e ok! poti juca gta daca vrei! daca nu fifa nba nhl! ce iti place!

| Elynad a răspuns:

Ar trebui sa mearga destul de bine jocurile, nu stiu ce pretentii ai tu. Daca nu esti multumit, normal, vei schimba prima data procesorul, e investitia mai mica si veriga mai slaba. Spre exemplu, cu un Intel Core i7-6700K (aceeasi generatie pentru a fi compatibil cu placa de baza) dublezi practic performanta. Pentru procesoare de generatie mai noua trebuie sa verifici compatibilitatea cu placa de baza.