| denisTiky a întrebat:

Am un pc cu urmatoarele componente:

Placa video: nVidia GeForce 710GT 2gb gddr3
Procesor: Intel Core 2 Duo E6550 2. 3GHz
Placa de baza: GIGABYTE Ga-G33-DS3R
Sursa: Chieftech (nu stiu ce model dar stiu ca e de vreo 550W sau 500W)
RAM: 8 GB
Restul nu mai conteaza.

Si as dori sa schimb procesorul, nu stiu daca merita sau nu, de aceea am pus intrebarea.
Ma gandeam sa pun un Intel Core 2 Quad Q9650 sau ceva xeon adaptat pentru socket LGA775.
Am incercat mai demult sa il schimb cu un Intel core 2 extreme quad dar a spus cineva ca daca nu am racire buna poate lua foc.
Daca aveti alte idei de procesoare va rog sa imi scrieti sau macar spuneti-mi daca sa fac aceasta schimbare sau nu. FUNDA!

15 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Procesor Quad Intel® Core ™ 2 Q9650 este un procesor care merge pe placa ta. Placa ta suporta orice procesor care are FSB 1333/1066/800 MHz si socket LGA775. Cat despre racire, un cooler adaptat procesorului face minuni. Cine ti-a spus prostia aia nu se pricepe.

| denisTiky explică (pentru Salontanul):

Am cooler stock, o sa il schimb cu altul, iti trimit in privat link de la cooler, sa imi spui daca e bun, (nu vreau tare scumpe ca nu prea am bani)

| NLS a răspuns:

Pai pentru un procesor precum Q9650 (il are fratele meu inca, mai duce unele jocuri mai recente, dar nu orice, impreuna cu GTX770 4GB)
ai nevoie si de o racire buna.

Cai dee, ar ajunge un
Thermaltake Contac 21 clp0600
Scythe KATANA 3 INTEL scktn-3000i
Thermaltake Contac 16 clp0598
Cooler Master Hyper H412R rr-h412-20pk-r2
Cooler Master Hyper T4 rr-t4-18pk-r1
sau orice altceva (DeepCool de ex) pana in 150 lei

RAM ai DDR2... dar de 1066 MHz? (fratele meu are ddr3 @1600, alta placa de baza)

Printre altele, asigura-te ca ai ultima versiune de BIOS (F7 - din 2009.07)

Daca nu prinzi un Q9650, merge si un Q9550, dar de o racire mai buna decat cea stock tot vei avea nevoie.

Daca merita sau nu schimbarea? E la limita.
Daca nu ai pretentii care sa surclaseze acel Q9650, atunci merita, avand deja sursa, ram, carcasa, placa de baza.
Insa daca doresti schimbarea pentru a rula jocuri in conditii mai bune, mai important decat procesorul e placa video.
Un GTX 1050 macar, nou sau second.
Daca nu ai bani de ambele, le poti face pe rand.

| denisTiky explică (pentru NLS):

Doar procesorul, placa video o sa o iau mai incolo, oricum se devalorizeaza. Am un cooler gasit pe pc garage iti dau imediat link de la el, sa imi spui daca e ok. Nu am pretentii mari la jocuriz vreau sa ruleze tot ceea ce ma joc si acum dar in fps-uri mai mari

| NLS a răspuns (pentru denisTiky):

FPS-uri mai multe o sa ai cand o sa schimbi placa video.
Ea duce greul in aproape orice joc.
Mai putin in MMO-uri sau alte jocuri cu harti imense, unde conteaza mult si procesorul. (ex: Aion)

Cooler ai nevoie tocmai ca sa nu ajunga la 90+ grade procesorul (..si sa nu auzi avioane, din partea coolerului stock).
Ca exemplu, la ce vad la fratele meu, Battlefield 3 se misca perfect, Battlefield 4 are putin lag, Battlefield One abia se misca.
(Q9650 si GTX770 (care depaseste cerintele Recomandate pentru B 4. .) )

Răspuns utilizator avertizat
| uscat2222 a răspuns:

Fa.o nu are cum sa ia foc e prost ala care te.a imformat

| CrissRO a răspuns:

Iati i3-7100 e frt bun si puneti placa video gtx 1050 Low Profile
Iti mere gta v in 70 fps toate setarile maxim csgo setarile pe ultra 300 fps. Etc

| denisTiky explică (pentru CrissRO):

Aha. daca as avea si bani pe banda, mi-as lua eu configuratie nu te teme.

| CrissRO a răspuns (pentru denisTiky):

2500 ar fi tot

| denisTiky explică (pentru CrissRO):

Scump, cu banii aia imi iau pc... Nu nou, second hand, dar pc bun de tot. Calculeaza ca eu trebuie sa imi schimb si placa de baza, pentru ca nu merge i3 pe ea, deci mai adauga la banii aia si alta placa de baza compatibila cu tot ce am eu in pc dar sa mearga un i3 pe ea.

| Sfiniti a răspuns:

Poate schimbi si placa video e un sfat