| petrescuionut a întrebat:

Salut am un pc ddr2 cu placa de baza FOXCOON. de 2 ani si ceva imi tot apare acel ecran albastru ..numit blue screen
Am cautat diverse solutii. AM windows xp, pc are 3 gb ram au aceeasi frecventa dar sunt 1 dintre placute este de la alta firma dar are aceeasi frecventa. procesoru este Intel R pentium. stau pe facebook si youtube si gandeste 30 22 60 50 80. nu cred ca este aceasta cauza l-am curatat,, pasta termoconductoare este schimbata de 2 luni cine ma poate ajuta dau funda.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Compania conteaza mai putin la o memorie ram. Frecventa e importanta si trebuie respectata. Daca ai mai multe placute de memorie ram, trebuie sa le testezi separat, montand pe rand fiecare din ele, pentru a depista care face probleme. Daca rezultatele sunt neconcludente, poti apela la softuri specializate (memtest86) pentru a scana memoriile si a identifica eventualele erori (daca tu crezi ca ele genereaza acel BSOD, de care vorbesti). Daca nu ai mai operat cu memoriile ram (instalare, demontare, testare), se recomanda sa apelezi la o persoana care are cunostinte IT.

4 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Si stai de 2 ani cu blue screen? laughing)
Cata rabdare poti sa ai!

| Vanqu1sh a răspuns:

In cazul tau pot fi ramii, chiar daca au aceeasi frecventa pot avea latenta diferita, daca te uiti peste diverse marci si modele de rami ai sa observi ca scrie ceva gen CL5, CL9, CL10, ei bine alea sunt latentele, daca ai 2 placute de rami ca in cazul tau cu aceeasi frecventa dar cu 2 latente diferite risti sa iei blue screen des sau in multe cazuri sa nu porneasca deloc calculatorul, incearca sa folosesti doar placuta de 2 gb sau cea de 1 gb si revino cu un reply daca iti mai da blue screen. Sau poti sa citesti pe placute daca scrie si latenta sa fii sigur ca sunt la fel ( pe unele nu scrie ). Bafta!

| petrescuionut explică:

Va multumesc am 3 placute de ram in pc 2 sunt de la sincron le-am avut de prima data si una nu mai stiu de la c e firma au toate frecventa 800 o sa incerc ce a-ti zis voi ..multumesc

| BlaDe17 a răspuns:

Probabil este windows-ul de vina.
Ai putea avea virusi, sau cd-ul cu windows nu e bun, incearca Windows 7, eu am avut Windows 7 si pe 1gb ram, si tu ai 3.