| Stormtrooper a întrebat:

Am un PC destul de vechi, un amarat de Pentium 4 cu nici 1.5Gb RAM. Vara trecuta am incercat sa ii instalez Windows 7, dar atunci cand ajung la partea unde trebuie sa selectez un drive (partitie/drive, nu stiu), pai. nu pot. Nu imi recunoaste niciun drive, pur si simplu pagina e goala si nu am unde sa instalez Windows.
Ce pot sa-i fac? Se mai poate repara sau e bun de dat la tiganii cu fier vechi?

7 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

E dual core? pe single core merge cam prost windows 7. si iti trebuie cam 2 giga de ram minim ca sa mearga decent.

cat despre hard... pot sa fie mai multe motive. ce placa de baza ai?

| anonimg a răspuns:

Merge si pe 1, 5 GB ram instalat. L-a mine a mers.
Problema este ca nu iti vede hdd-ul. Tie iti trebuie un "jumper hdd ide" -chestia aceea micuta alba din imagine: http://www.pcstats.com/articleimages/200504/hddinstall_jump.jpg
Nu conteaza culoarea ei; trebuie sa o pui acolo unde trebuie sau trebuie sa o scoti de acolo daca o ai. (Master, slave, habar nu am unde trebuie pusa; dar stiu ca de acolo e problema pentru ca am intalnit-o si eu). Si cred ca hdd-ul tau este pe ide (sau ata) si nu sata.

| TufanelTufis a răspuns:

Da-i new si creeaza o singura partitie care sa aiba 100 gb si instaleaza windows-u pe ea. dupa ce reusesti cauti pe internet cum sa mai creezi o partitie pentru alte programe (jocuri, fisiere, etc) si selectezi restul de spatiu ramas pe hdd si ii dai ce nume vrei. asta cand esti in windows
sper ca am ajutat!
Funda?

| Mary012 a răspuns (pentru anonimg):

Merge si pe 900 si ceva de mb RAM si pentium 4 cum am eu un patefon de unitate si merge brici!

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Iti mai ofer 2 imagini ca sa stii ce este master si slave:
https://2.bp.blogspot.com/......00/ide.gif
http://www.asrock.com/support/faq/20061020-01.jpg

Răspuns utilizator avertizat
| Stormtrooper explică (pentru TufanelTufis):

Nu ma lasa sa creez o partitie noua.