| Bogdan8102 a întrebat:

Am un PC din 2007, pe care i-am instalat Windows 7 și l-am curățat de praf, dar tot merge greu. Un ssd l-ar face sa ruleze rapid? Menționez că e un Intel celeron

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Am incercat si varianta SSD cu Celeron, dar in afara de o (mica) diferenta de timp la incarcare, mare diferenta nu s-a simtit in Linux Mint fata de un hdd. Explicatia este simpla: viteza de transfer la aceea generatie SATA inca era aproape identica (chiar sub 10-15Mb/s). Sistemul s-a incarcat mai repede cu cca 10-15s, dar dupa aceea "s-au simtit" aproape la fel in timpul navigarii pe internet.

Nu zic, daca omul este nerabdator, atunci mai poate investi inca bani in plus si pentru un SSD, dar dupa mine mai bine sa-si cumpere cateva casete de bere din acei bani, se va simti mai bine si nu va sesiza diferenta... big grin

20 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cum poti tu sa-l ajuti:
Sistem de operare optimizat
Curatat complet de praf, cum spui.
Vezi sa ai ramii pe dual channel daca ai asa ceva
Gandeste-te la overclock
Schimba-i pasta, atat de la procesor, cat si de la placa video
Vezi sa ai un airflow bun.
Mai mult, doar cu hardware upgrade.

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru W7 trebuie sa ai 4Gb memorie RAM sa ruleze cat de catacceptabil.
Mai este si problema procesorului, care de asemenea merge greu cu windows-urile upgradare,
Insa, daca ai minim 2Gb memorie RAM (preferabil 3-4), poti instala Linux Mint, care se va "misca" mai rapid.
Recomandarea mea:
Instaleaza Lnux Mint si 3-4 Gb memorie RAM.
Este mult mai ieftin decat un SSD (care grabeste doar scrierea /citirea pe disc), are tot ce ai nevoie pentu navigare pe internet, lucru de birou etc, toate cu licenta gratuita.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Taci breh cu aiureala, ca un SSD e sfint! Gindeste-te ca atunci cand te dai pe net browserul lucreaza cu multe fisiere foarte mici, caz in care un SSD ajuta ENORM! Eu am Linux Mint pe un laptop din 2009 care are 4 GB de memorie si un procesor dual-core (Turion RM-75), insa un hard disc de-ala vechi si jalnic. De cele mai multe ori, memoria folosita e sub 1.5 GB (un Firefox cu vreo 2-3 taburi deschise, plugin de VPN activ, si monitorul de sistem pornit ca sa supraveghez ce se intampla, in mod normal are un tab in care incarca el de capul lui diverse site-uri pentru link exchange credits), procesorul sta intre 20 si 80%, insa hardul ala se misca de parca am fi in 1999... P.S. Un SSD de 120 GB e sub 100 RON! Cam cit 5 pachete de tigari, da-o naibii!

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Oricum, 3Gb ii trebuie, care costa la 20lei/Gb, mai ieftin decat SSD.
Iar cu procesor Celeron nu prea se simte mare diferenta in Linux, merge la fel de incet. tongue

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Degeaba ai ram daca se misca ca un spanac hardul. Ma bate gandul sa iau un SSD nou pentru desktop ca asta pe care il am are vreo 5 ani deja si pe ala vechi sa il bag in laptop. Gindeste-te cit dureaza un boot cu un hard de-ala de laptop vs. SSD. Indiferent de procesor, esti si tu constient ca cel mai mare bottleneck intr-un sistem de prin 2000 incoace e stocarea fixa, nu? De fapt cam asa a fost mereu... dar la astea noi, daca ai infipt un SSD NVMe in placa de baza, deja esti in cosmos! happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Daca are putina memorie si ii va face swap in Linux, cel mai probabil se va simti mai bine. In cazul tau, cel mai probabil si interfata era foarte lenta. Nu neaparat SATA ci chipsetul. Si eu daca bag SSD-ul meu din desktop care urca spre 500 MB/s parca vad ca pe laptop nu atinge nici 200. . big grin

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

In 2007, si interfetele erau mai lente.
Mai ales la sistemele bazate pe Celeron.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Ei, ideea e ca atunci cand chipsetul e mai lent decat standardele pe care ar trebui sa le respecte... Oricum, Celeroanele mai recent sunt proace decente.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am incercat si varianta SSD cu Celeron, dar in afara de o (mica) diferenta de timp la incarcare, mare diferenta nu s-a simtit in Linux Mint fata de un hdd. Explicatia este simpla: viteza de transfer la aceea generatie SATA inca era aproape identica (chiar sub 10-15Mb/s). Sistemul s-a incarcat mai repede cu cca 10-15s, dar dupa aceea "s-au simtit" aproape la fel in timpul navigarii pe internet.

Nu zic, daca omul este nerabdator, atunci mai poate investi inca bani in plus si pentru un SSD, dar dupa mine mai bine sa-si cumpere cateva casete de bere din acei bani, se va simti mai bine si nu va sesiza diferenta... big grin

| Simpatic a răspuns:

I-a in considerare schimbarea lui, asta daca vrei sa faci altceva daca nu ai ceva important de facut si nici nu vrei jocuri il poti lasa pe acesta. Vezi tu 2007 e cam departe.

| RAY a răspuns:

Am facut si eu un experiment saptamana un ssd foarte bun pe un cpu slab, la intrare rapid in rest totul e cam la fel

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Asta am spus si eu.
Pentru cateva secunde diferenta doar la intrare nu merita sa cheltuiesti suplimentar 100+ lei.
Mai bine iti iei niste bere si uiti de diferenta.
Cu un Celeron tot nu va putea juca jocuri mari, dar pentru browsing e acceptabil cum am zis, la buget redus.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Persoana in cauza are un cpu amd de 1, 4 hgz, eu am crezut ca il pot ajuta cum pot, un cpu mai bun costa 230 de ron si era o perfomanta seminificativ mica,normal ca m-am enervat,dar na il poate folosi in alt pc,faza e ca omul are o firma,castiga bine, lucreaza numa in word, exel ideea mea era ca macar astea sa se deschida mai bine, i merge mai bine dar nu cum imi doream, dar eu am cand am cumparat laptoul mergea rau, stateam 15 sec la intrare desi era i7, 8gb ram un hard de 5400 rmp, desi ba da ssd coteaza dar nu inlocuieste cpu, ram, l-am upgradat cu un ssd acum zboara

| Bula a răspuns (pentru RAY):

Evident, cu un MB care suporta I7 si vitezele sunt mai mari.
Foloseste SATA2-3, RAM DDR3 sau mai mare.

Celeroanele sunt procesoare Pentium cu instructiuni reduse (din cauza unor probleme de fabricatie).
Daca problemele nu sunt "grave", pentru Windows (si utilizatorul sarac) sunt acceptabile.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Apropo are si 8gb ram, dar de ce naiba a cumparat cu un cpu asa slab nu stie nici el

| sierra1 a răspuns:

Praful nu are treabă cu viteza dar un ssd, da! Deplin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru sierra1):

Daca din cauza prafului ajungea la temperatura la care face throttle nu are treaba cu viteza, nu? Plusez si eu la partea cu SSD-ul, insa cu o rezerva - Celeron, 2007 - a naibii de lent, totusi. Sper ca are macar 4 GB de memorie.

| Bizon95 a răspuns:

NU... prea
ceva, ceva mai rapid, da
din pacate, daca ai celeron, tot o sa se sufoce in procesor
mai ales un proc vechi de 12 ani

| Flammachiu a răspuns:

Pai degeaba iei ssd daca el are 2gb ram ca in ziua de azi ai nevoie minim de 4gb ram recomandat 8gb ssdu o sa faca sa se incarce windowsu mai repede daca e pus pe ssd si restul chestilor care suntpe el dar daca windowsu ocupa 50%, 25% din memorie mai bagi 1 program si e gata + ca procesoru ala e depasit mai bine mergi pe olx si iei ceva second cu 500 si gasesti laptop/pc mai bun de cat sa iti bati capu cu ssd acum

| Bogdan8102 explică:

Vă mulțumesc la toți pentru ajutor, am sa mai strang să-mi iau un laptop cu placa dedicata. Pe pc doar lucrez in word și mai depozitez niste date.

| XxVladxXDD a răspuns:

SSD-urile te ajuta sa copiezi/stergi/muți fișiere, dar și sa deschizi programele instalate pe acesta mult mai repede decat pe un hard-disk. Windows-ul va rula, ce e drept, mai rapid, dar lucrurile pe care le face procesorul si/sau placa video nu pot fii înlocuite doar de un SSD, dacă dorești, în schimb performanta și viteza mai buna în anumite aplicații, recomand mai degrabă imbunatatirea, sau schimbarea laptopului/Pc-ului cu unul mai nou, multe dintre ele, venind chiar cu un SSD preinstalat. Dacă te interesează atât de mult SSD-urile sau un pc nou este prea scump (sau alte motive), îți recomand să mergi pe cele de la Samsung sau Kingston https://www.pcgarage.ro/......ttps?/ssd/