| AframyK a întrebat:

Salut.Am un PC Intel Pentium 4 CPU 3.00 GHz, 3 Gb RAM si placa video ATI de 258 Mb.(Pc vechi)Nu stiu de ce procesorul are mereu temperatura mare.Cum as putea sa o scad? Desi sterg PC-ul de praf peste tot, situatia e aceeasi.In plus am pus si pasta termo-conductoare la procesor de cateva zile,crezand ca poate ea e de vina ca n-a fost schimbata de mult, oricum. Temperatura e tot mare si enervanta caci ventilatoarele lucra in plus ca sa raceasca.Cand nu fac nimic, temperatura stagneaza la 50-49 grade, iar cand intru intr-un joc oarecare sau alceva face zgomote(temperatura ajunge pana la 61 de grade).M-am gandit c-ar fi ventilatoarele de vina dar nu cred.Nu stiu ce sa mai fac…As vrea un sfat.

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Este o temperatura normala. nu iti face probleme. uite aici: http://ark.intel.com/......00-MHz-FSB

| AframyK explică (pentru SuicideSilence):

Atunci presupun ca sunt de vina ventilatoarele, caci ele fac zgomot.

4 răspunsuri:
| AframyK explică:

In mod normal nu prea as avea treaba neaparat cu temperatura procesorului, mai degraba sunt enervante ventiatorele cand PC-ul se infierbanta.

| Tdb_Bogdan_1997 a răspuns:

Cred ca ai prea multe alte programe pornite pe langa joc jocului si astfel il suprasoliciti.Incearca sa mai opresti cateva din Task Manager>Processes, dar ai grija pentru ca unele sunt din sistem asa ca evita sa le opresti pe cele cu "SYSTEM" la finalul coloanei. Sper ca asta te ajuta big grin

| AframyK explică (pentru Tdb_Bogdan_1997):

Nu cred ca asta ar fi cauza ca PC-ul asa face si cand e Windowsul proaspat instalat, si atunci nu sunt atatea programe pornite ca sa fie suprasolicitat.