| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 a întrebat:

Salut, am un PC pe 32 de biti, dar care e capabil pe 64 biti. Doar că are doar 2 GB RAM. Se merita trecerea?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai Windows XP sau Linux, atunci e mai bie sa-l lasi pe 32 biti.
Pentru asemenea calculatoare, si majoritatea programelor sunt facute pentru 32 biti, iar pe sistem de 64 biti multe din ele au probleme.

Cu 64 biti se "lucreaza" in special daca ai peste 4Gb memorie si programe pe masura.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| Superior a răspuns:

Windows-ul de 32 de bit e facut special pentru PC-urile mai slabe care au sub 4GB de RAM. Windows pe 64bit nu ruleaza bine daca nu ai minim 6GB de RAM, astfel iti va scade performanta la sistem.

| Iunix a răspuns:

Nu are cum să fie " capabil " pentru 64 de biți deoarece are doar 2 Gb memorie ram. Trebuie să ai măcar 4 Gb Ram. Ce procesor ai? ( denumire completă )

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Iunix):

Intel Pentium D CPU 2.80 GHz ( cu două nuclee fizice )

| udrescuf a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Da poti face trecerea dar nu vei mai avea acea porfomanta pe care o aveai inainte la jocuri SACAD FPS-urile.

| Iunix a răspuns (pentru Mihaila_Bogdan-Iulian_1997):

Ar fi trebuit să ai măcar un i3. Nu e pentru 64 biti.

| Mihaila_Bogdan-Iulian_1997 explică (pentru Iunix):

Totuși scrie că sistemul e capabil de 64.

| leapșa a răspuns:

Fa-ti un upgrade la RAM, caci degeaba bagi 64 de biti, daca nu iti mananca tot RAM-ul. Se va bloca si nu vei putea face multe.
Sigur poti schimba slotul de 2gb cu 4 sau adauga inca 2 gb.