| myhay999 a întrebat:

Am un pc pe care am urmatorul procesor si placa de baza:
Procesor AMD Sempron 140 2. 7GHz(single core), pe care l-am deblocat in AMD Athlon ii x2 4400e(dual core).
Placa de baza este un asrock n68c-s ucc.Am activat functia asrock unlock cpu core(nu stiu sigur daca asa se numea), nu am avut nicio problema, insa intrebarea este daca pot sa dezactivez functia aceea si sa fac din nou procesorul single core.Multumesc!

1 răspuns:
| ionutzz223 a răspuns:

Salut!
Nu inteleg totusi de ce vrei sa dezactivezi al 2-lea nucleu, in fine.
Uite nu ma pricep la biosul acele placi de baza dar fa asta:scoatea baterila de pe placa de baza si pune-o dupa 10 secunde, acest lucru va reseta biosul la setarile din fabrica, ar trebuie sa iti blocheze al 2-lea core.
Bafta!