| CRBL a întrebat:

Salut.
Am un pc primit de la cineva din afara de curand, procesor Intel Pentium 4, 3. 00GHz.
Placa video este problema. Imi apare Standard VGA Graphics (Chip Accelerated VGA BIOS )- denumirea din paranteza mi-o da la dxdiag. Standard VGA Graphics imi arata la Device Manager. Driver este instalat cred ..deoarece nu imi apare cu semnul exclamarii galben, cum apare cand nu ai driver.
Cand am primit pc avea 512 mb ram, cu un win xp home edition. Am facut rost de un win 7, si am pus win 7 ultimate pe 64 (ulterior am bagat 2gb ram ).
Am cautat peste tot driver si nu am gasit.din aceasta cauza nu imi merge nici-un joc. chiar nu mai stiu ce sa mai fac.
Ma poate ajuta cineva?

13 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Evident ca nu ai driverele instalate! Le gasesti la producatorul placii de baza pe site si al placii video, daca e dedicata! Mai mult decat simplu!

| CRBL explică (pentru K0sti):

Http://imgur.com/u5Bspv0
http://imgur.com/uzV6M4o
Ai tu un driver sau ceva? Crede-ma, am cautat toate driverele posibile. nu am gasit nimic.

| K0sti a răspuns (pentru CRBL):

Nu te cred, poti sa te juri! Una e sa cauti, alta e sa te pricepi! Tu nici placa de baza nu stii care e...
Si ca tot veni vorba de device manager, ia si invata sa instalezi drivere: http://www.epasystems.ro/instalare-drivere-device-manager/

Nu-ti trebuie programe, nu-ti trebuie nimic, doar pricepere si rabdare!

| CRBL explică (pentru K0sti):

Nu ma ajuti cu nimic, nu mai raspunde la intrebari doar sa faci puncte sau altceva, esti nefolositor. Nici macar n-ai citit ce am postat.

| K0sti a răspuns (pentru CRBL):

Ia da tu click dreapta pe standard vga adapter, chiar daca nu e cu galben si cauta pe Google acel device ID, dupa care mai stam de vorba! Sa vii sa ma contrazici cand oi capata experienta, pana atunci faci ce spun eu, daca vrei vrei sa faci ceva, daca nu, descurca-te!

| CRBL explică (pentru K0sti):

Am incercat si asta de mult.
PCI\VEN_8086&DEV_2572&SUBSYS_25721849&REV_02
Gaseste-mi tu un driver te rog frumos. Am cautat pe net si nu am gasit driver care sa se poate download-a.Imi da sa descarc nu stiu ce program care sa-mi scaneze sistemul si sa-mi dea pana la urma ca nu am nici-un driver de instalat.

| K0sti a răspuns (pentru CRBL):

Intel 82865G Graphics Controller
https://downloadcenter.intel.com/......-Hub-GMCH-

| CRBL explică (pentru K0sti):

Https://downloadcenter.intel.com/......Windows-7-
Singurul driver pentru win 7 de acolo, nu se poate descarca.Chiar nu ma crezi ca le-am incercat pe toate?

| K0sti a răspuns (pentru CRBL):

Http://www.dell.com/......ersdetails

Use 7-zip or another compression utility to extract the cab file. Then update the driver from device manager and select the cab file of where you extracted to. After restarting, the driver stays and now you have more resolution and monitor options.

| CRBL explică:

Kosti, esti paralel... nu ai citit ce am spus eu, ca nu imi apare cu triunghi galben...un driver tot este instalat, este instalat de pc automat.da-mi tu un driver, te rog frumos, sa fac cum imi spune in link-ul pe care mi l-ai dat

| romero7 a răspuns:

Descarca programul MA-CONFIG si vezi ce rezolvi acolo gasesti toate Driverele pentru Pc tau

| CRBL explică (pentru romero7):

E free? Toate programele care le-am gasit imi dadeau ca sa cumpar nu stiu ce pachet ca sa-mi dea driverele.

| romero7 a răspuns (pentru CRBL):

E free http://www.driverscloud.com/en il descarci si dai la My drivers