| denisTiky a întrebat:

Am un pc slab, si ma gandeam sa il vand si sa scot pe el sa zicem vreo 400 de lei. Mai am ceva bani, dar nu tare multi.
Vreau sa imi fac un nou pc si am 2 variante, sau hai sa zicem 3.

1. Imi vand pc-ul actual si imi fac unul cu piese sh si ieftine, sa ies pana in 1000 si ceva de lei. Gen ca procesor ceva amd mai vechi sau un Intel quad core si ceva gtx 6xx sau 7xx

2. Imi vand pc-ul actual si imi iau altul nou cu piese noi cum ar fi gtx 1060 si fie un i5, fie un ryzen 5 sau 3.

3. Incerc sa fac un upgrade pc-ului actual, as vinde din el hdd-ul, placa video, procesorul, carcasa si as putea pune pe el um Intel core 2 quad q9650 si un gtx 6x sau gtx 7xx si sa zicem ca i-as mai lua un cooler nou pentru procesor, 2-3 ventilatoare si o carcasa noua(noua la proprou, adica nu sh) si 1tb sau 500gb spatiu de stocare. Nu stiu cu cat o sa ies pe minus fata de prima varianta.

Voi ce ziceti sa fac?

Pare tentanta ultima si prima varianta pentru ca as iesi ieftin si cu un pc decent care sa ruleze acolo in 30-40 fpsuri un fortnite si gta5 pe detalii low-medium. Desi poate peste cativa ani nu as mai putea sa rulez nici macar un joc.

Daca mi-as lua un pc nou m-ar costa mult si ar trebui sa fac rate. Nu stiu daca e bine sa ma complic cu rate cu banca, etc. Daca sa zicem ca as plati cam 200 de lei pe luna nu ar fi o avere. Dar daca patesc ceva si nu pot sa mai platesc?

Componentele pc-ului meu:

1. Placa video
Nvidia geforce 9600gt 1gb gddr3

2.sursa
450w chieftec

3.hdd
Am 2 hdduri care impreuna au cam 300gb, dar si asa nu imi ajung

4.ramii
8gb ddr2 cred, dar oricum sunt vechi si cred ca si frecventele lor sunt extrem de mici

5.placa de baza
Gigabyte ga g33 ds3r

6. Procesor Intel core 2 duo e6650 cred skt lga 775

7. Carcasa
Ceva antic de la a4tech din fier, foarte urata si grea, nu ii mai merge bine front panelul, nu poti face cable management in ea. E oribila

Funda!

7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Eu iti dau doua variante.
Daca stii ca esti inrait dupa gaming, merita investitia.
Daca nu, nu are rost sa bagi zeci de milioane daca nu te folosesti de el.
Un pc decent pentru gaming sub 40000 nu prea il scoti.
Asta sa nu mai ai treaba 3-4 ani si sa joci ori ce joc pe ultra cu un minim de 60 fps-uri!
Iei ceva ieftin, nu vei avea nici performante si peste un an o sa fi nevoit iar sa mai schimbi cate ceva!

| denisTiky explică (pentru ROB3RT89):

Robert, imi place sa ma joc. Daca imi iau un pc o sa imi iau si ceva jocuri ( gen spin tires si gta v ca astea le ador) si o sa ma joc. In perioada scolii nu o sa il folosesc la fel de mult ca si in vacanta ca e mai putin timp liber. Dar ca idee, o sa il folosesc, nu o sa se puna praf pe el in niciun caz

| anonimg a răspuns:

Ia-ți cel mai ieftin pc cu ddr4. Cu timpul îi poți face upgrade.
Majoritatea procesoarelor Intel au video integrat și un timp poți să stai fără placă video.
Ia-ți și un ssd de 128gb, și te limitezi la el până când vei lua un hdd sata 3 de 1tb.
Deci ia-ți o placă de baza ddr4 ieftină (dar care să aibă ieșirea video să se potrivească cu monitorul) și care sa fie compatibilă cu procesorul pe care vrei sa îl iei (maxim 250-300 lei).
Nu pentru jocuri te încurajez să îl cumperi, ci pentru că se mișcă mai repede și Intel consumă curent mai puțin decât AMD.
O sursă de 550W, RAM 4gb, și o carcasă de 150 lei.
Dacă toate acestea le iei de pe Emag și le ții un timp(1-2 săptămâni) în lista de favorite, o să vezi că or să se ieftinească cu 20 lei sau mai mult fiecare produs in parte.

| Frank51 a răspuns:

Omule, nu iti trebuie foarte multi bani, tu vrei sa joci pe mediu majoritatea jocurilor nu sa dai 2000 de lei pe un pc. Iti trebuie un procesor i5 din gen 2-3 care duce gta 5 in high 60fps, o placa video pe 256bits minim 2gb 150gb/s(gen gtx 760) minim 6gb ram, o sursa bunicica gasesti cu 150 lei, toate astea te duc pana in maxim 10 mil. Eu am reusit sa fac cu 600 lei, cu placa video luata stricata cu 50 de lei, reparata de mine(este vorba de un hd4870) si joc gta 5 pe low 40fps, dar RETINE! cu placa video de 50 de lei!

| NLS a răspuns:

PRima sau a doua varianta,
Dar cel mai bine a doua, cum a indicat și AnonimG.
Din experienta anilor trecuți, în august sunt preturi bune pentru piese, e lumea în concediu,.
Apoi, cu puțin noroc, de Crăciun.
Black Friday e o mare teapa.
Daca vrei sa iasă ceva bun, nu te grăbi, oricum nu o sa joci mare lucru(jocuri recente la calitate high sau extra) nici pe un pc de 2000 lei.

| denisTiky explică (pentru NLS):

Deci nu merita sa imi fac pc-ul actual... atunci un pc nou, dar intr-un buget de cam 2000-2500 de lei ce as putea sa imi iau? Fa un wishlist pe pc garage sa vad ce piese mi s-ar potrivi in acest buget.

| Alexuţ02 a răspuns:

Salutare, părerea mea, e să iei nişte piese, să-ţi faci un PC pe la 1500-2000 lei, un i3 bunicel, 4-6RAM, o placă video nVidia 2GB.

Sunt de părere că upgrade, nu are rost, să fim sinceri, bagi bani iar în el ca peste un an să iei altul?

Iar treaba cu piesele SH, meh... lucrul nou, e lucrul nou, cum s-ar zice.

Mai bine bagi, un maxim 2000 lei şi joci CS:GO, Fortnite, GTA V, etc fără stres..chiar şi pe low, o să-ţi meargă 100 % GTA V în 50+ FPS.

Nu e un răspuns foarte detaliat şi foarte mare pentru că sincer nu sunt expert în PC-uri mă pricep cât de cât la specificaţii, am avut ( şi încă am ) doar laptop şi console..deci na big grin

Sper că te-am ajutat câtuşi de puţin.