| Cosmin565scs a întrebat:

Salut,am un pc vechi de 13 ani care are :amd athlon 64 x2 4400+ si in setari scrie ca are si placa video radeon 1550 64 bits, parintii mei imi zic sa nu ma joc pe el deoarece placa video s-a stricat si am scos o acum mult timp si calculator a fost dus la reparat de 2 ori deaorece nu se mai aprindea, parintii imi zic ca pc ul n are placa video insa in setari scrie ca are.
Eu ma joc numai roblox, doar pentru ca nu consuma multe resurse si parintii imi zic sa nu ma joc pe el ca piesele sunt vechi si daca stau mult pe calculator s ar putea sa se strice.
Daca ma joc robloc pe el in jur de 10-15 min maxim 30 calculatorul se poate strica(calculatorul este FOARTE, FOARTE vechi)?

Răspuns Câştigător
| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Salut
Ti-as sugera sa-ti faci un pc mai bunicel, pe Aliexpress gasesti componente foarte ieftin, dar daca nu ai card/incredere/permisiunea parintilor de a cumpara de acolo, foloseste olx. Daca te documentezi, poti gasi un pc bun (sa te duca jocuri precum gta 5, csgo, fortnite) la un pret foarte mic

Cat despre acesta, e normal sa faca asa, dupa 13 ani inca e de mirare ca mai poate fi folosit. Cu un buget de 500-800 lei poti face un pc bun din piese second hand (consulta parerea cuiva ce se pricepe cand vrei sa le cumperi)

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

1. Fara placa video nici un calculator nu porneste. Ba mai si face zgomot bip-bip-bip daca are pus speaker corect (speaker intern pe placa de baza nu boxe pe placa de sunet).

2. Nu se strica nici un calculator de la jucat. Se poate strica, e adevarat, dar de la overclocking (= fortarea componentelor - in special CPU, RAM, VGA). De fapt, calculatoarele au viata mai lunga daca functioneaza continuu. Motivul: studiaza de ce au aparut deșerturile. Daca electronica functioneaza la temperatura constanta (= pornit) este mai bine decat alternanta cald/rece (pornit/oprit).