| SkyCracker a întrebat:

Am un prieten caruia nu ii mai merge PC-ul. Azi i-a mers dar in seara asta cand l-a pornit nu a mai mers. Porneste, insa nu ii afiseaza nimic pe ecran. A schimbat si placa video, si monitorul, si hard-ul...RAM-ii nu cred ca-s de vina pentru ca nu se aude piuitul ala ca si cum nu ar avea RAMi... Ce credeti c-ar putea fi?

Răspuns Câştigător
| Th3Public3N3MY a răspuns:

Salut SkyCracker! Am avut aceeasi problema, mi-am luat un procesor nou si l-am pus pe o placa de baza mai veche ( care nu era compatibila cu acel procesor) si mi s-a ars placa de baza. Ca sa stii sigur daca este placa sau procesorul arse, scoate procesorul si probeaza-l pe alt pc. Apropo spune-ne si daca se invarte coolerul de pe procesor sau alte simtome! Succes! Si nu uita, tine-ma la curent cu pc-ul!

| SkyCracker explică (pentru Th3Public3N3MY):

Da, pornea totul. Cooler-ul de proc, sursa, cooler-ul de placa vid. A rezolvat problema...cumva. Si-a schimbat placa de baza cu tot cu proc si RAMi. Partea proasta e ca pentru placa aia de baza are doar doi RAMi de 128. Si am o nedumerire daca ma poti ajuta. Spune ca pentru placa asta de baza are un procesor Intel 1.50 1.50. Inseamna cumva ca e dual? Si daca da...ce frecventa are de fapt? 1.50 sau 3.00?

3 răspunsuri:
| Th3Public3N3MY a răspuns:

Salut, daca ai selectat proprietati in mycomputer(nu neaparat in mycomputer, asta putea sa scrie si in bios), prima, este frecventa originala a procesorului(in cazul tau 1.50), iar a doua, este frecventa dupa overclock, daca amandoua sunt egale, inseamna ca procesorul are 1.50, neoverclockat, iar daca a doua este mai mare, inseamna ca procesorul este overclockat! Si daca este dual core, afli in : dai click pe start, scrii dxdiag si o sa-ti apara o fereastra in care scrie tot sistemul tau, la procesor, o sa scrie pe undeva in paranteza (2cpus sau 1... depinde de cate nuclee are)!

| Toshima a răspuns:

Trebuie sa refaca WINDOWSUL.Am patit de multe ori, cam de cel putin 5 ori pe an il fac(il viruzes de-i sar capacele):d