| CristianApetrei a întrebat:

Am un procesor cu placa video integrata. As vrea cat de curand sa-mi achizitionez o placa video dedicata. Dupa ce instalez placa video, ar trebui sa reinstalez windows-ul?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Doar cand schimbi un mediu de stocare (HDD, SSD)
sau placa de baza e indicat sa reinstalezi sistemul de operare.

Driverele se instaleaza de pe site-ul producatorului, nu de pe CD-ul cu care eventual mai vine placa.
Ultima versiune a driverului respectiv o gasesti aici:

https://www.geforce.com/drivers

https://www.amd.com/en/support

| CristianApetrei explică (pentru NLS):

Mulțumesc pentru informații!
O duminică plăcută!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NLS):

Placa de bază nu are nicio legătură cu sistemul de operare. Spre exemplu, linux-ul sau unix-ul are toate compomentele implementate in kernel, iar cel generic ar conține cam toate opțiunile, iar pentru windows nici nu mai spun.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie doar sa instalezi driver-ele placii video, pentru Windows-ul pe care l-ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu este necesar. Montezi placa video, instalezi driverele necesare (fie primești driverele pe un CD, fie le descarci de pe internet). Nu este necesar reinsalarea sistemului de operare.