| tigrul2 a întrebat:

Am un procesor i3 7100 si folosesc la el coolerul stock. Acum dopua zile am vazut ca nu mai are aceleasi temperaturi.Pana acum doua zile in jocuri full load statea maxim 53 grade la 3000 rpm. Acum se duce in 60 grade. E posibil sa fie pasta? E si aia stock de pe cooler

5 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Da, dupa un timp pasta se cam duce si trebuie schimbata + praful.
Insa temperaturile sunt normale sa stii. Cand vei ajunge la maxim 90 de grade (procesorul pe internet vad ca suporta 105 grade) atunci o sa fie o problema.
Eu zic sa nu te chinui sa o schimbi acum. Mai stai putin sa mai urce pe la vreo 70 si dupa potii sa cureti + sa ii schimbi pasta.
Apropo ca fapt divers eu pe laptop am 98 de grade maxim cu pasta termoconductoare schimbata + curatat. Am o racire proasta la laptop si cand ma joc dupa ceva timp ajung la acest record happy
Deci tu inca stai bine laughing
Succes!

| tigrul2 explică (pentru Evolution):

Praf nu are happy l am curatat deci sa nu i fac griji. in 1000 si ceva de rotatii, rotatiile stock ale procesorului sa zic asa sunt mai mari temperaturile. Am uitat pdata sa l pornesc mai tare sicred ca a stat undeva la 60+ si cred ca s-a obisnuitlaughing. credeam c a e o problema cu el, mna dar am aflat ca si cooler ul conteaza enorm. unul aftermarket poate face diferenta de 15 grade

| Evolution a răspuns (pentru tigrul2):

Logic ca conteaza. Si carcasa conteaza cum e ventilata + depinde ce procese iti ruleaza in fundal + depinde oarecum putin si de sursa daca e una calitativa si stabilizeaza tensiunea si multe altele.
Dar 60 de grade este absolut normal. Si 80 de grade la un procesor puternic este absolut normal. De la 90 de grade in sus ti-am spus ca este o problema. In locul tau nu cred ca s-ar merita sa iei un alt cooler... isi face treaba cu brio cel stock. Poate la un viitor upgrade ii iei si tu un cooler aftermarket + o pasta termoconductoare mai calitativa (adica cu argint) si aia e happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e 100% sigur că e pasta!

| tigrul2 explică:

Poate fi si dn cauza ca e cald afara?