| alindragoi101 a întrebat:

Am un procesor Intel 2 core dual socket: LGA775 si placa video Asus nVIDIA geforce 210, am nevoie de o placa de baza compatibilă si bună.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru procesorul acela, ramul e cel mai probabil DDR2, însă exista și modele de placi de baza cu DDR3 pe LGA 775.

Tu ce fel de ram ai?
Daca ai DDR2, trebuie sa cauți o placa de baza pe socket LGA775, cu sloturi pentru DDR2, în formatul dorit : ATX sau microATX...

Daca ai DDR3, trebuie placa cu suport pentru DDR3...

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Avind in vedere ca nu prea mai gasesti noi, iar daca le gasesti costa cit nu face, as zice sa vinzi procesorul si sa iti iei un kit proc+pb. Uite aici ca sa iti faci idee de preturi -https://www.diabloscomputer.ro/placa-de-baza-procesor

| NLS a răspuns:

Orice placa de baza pe care o găsești pe Olx, pe eBay, sau pe piața second hand in general, si are socket LGA775.

Formatul îl stabilești în functie de mărimea carcasei: ATX sau microATX
(cele mini-ITX erau foarte rare pe atunci).

Nu ai specificat exact puterea procesorului, adică mai bine modelul, pentru a ști exact dacă ai nevoie de o placa de baza simpla, sau una cu suport de OC.

| alindragoi101 explică (pentru NLS):

Am uitat procesorul este Intel core 2 duo E8600 3.33 mhz, cel mai bun procesor din seria duo. Ce vreau sa mai intreb am observat ca componentele sunt de mai multe tipuri ddr1, ddr2, ddr3, ddr4. Trebuie să cumpăr componentele de același ddr sa fie compatibil?

| NLS a răspuns (pentru alindragoi101):

Pentru procesorul acela, ramul e cel mai probabil DDR2, însă exista și modele de placi de baza cu DDR3 pe LGA 775.

Tu ce fel de ram ai?
Daca ai DDR2, trebuie sa cauți o placa de baza pe socket LGA775, cu sloturi pentru DDR2, în formatul dorit : ATX sau microATX...

Daca ai DDR3, trebuie placa cu suport pentru DDR3...