| IDontAcceptPresent a întrebat:

Salut.
Am un procesor Intel quad-core q9550 2,83 ghz.
Am cumparat un cooler cu 103 lei gammax 300 daca stiti de la deepcool.
Problema este ca am schimbat si carcasa, am 2 ventilatoare in carcasa unul de 92 si altul de 120 si restul componentelor innafara de procesor sunt la o temperatura foarte ok.
Procesorul nu am idee de ce se incalzeste pana in 60 de grade chiar desii inainte nu trecea de 51.
Am pus pasta termoconductoare,am montat conectorul de la sursa foarte bine pe placa de baza, am montat cat se poate de ok si coolerul procesorului in sensul ca nu misca de pe slot.
Nu stiu ce sa mai fac sa il racesc.Ma gandesc ca poate am pus prea putina pasta sau nu am montat bine coolerul desii sta foarte ok pe procesor.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Temperatura ta este ok atata timp cat nu trece de ~71 grade C unde la aceasta temperatura procesorul incepe sa faca throttling. Descarca un program de stress test ( aida 64, cpu-z sau Intel burn test ) si lasa procesorul in full load aprox. 30 min in timp ce monitorizezi si temperaturile. Daca nu trece de 71 esti ok.

Ca si idee, acelasi cooler am si eu ( gammax 300 ) si am un fx 6300, tot 95W TDP ca si q9559-ul tau, dar la mine temperaturile nu trece de 45 grade C in full load cu procesorul overclokat la 4. 1ghz. Am 3 ventilatoare pe carcasa de 120mm ( 1x fata, 1x spate, 1x tavan ), deci si aiflow-ul din carcasa conteaza.
PS: am acea temperatura cu pasta termica preaplicata dupa cooler, nu am pus eu nimic aftermarket.

1 răspuns:
| CPAElites a răspuns:

Temperatura e normala pentru acel procesor.
Eu am un Q9505 si in Load sta la ~60 grade!
https://postimg.org/image/is179a9pj/
Nu ai de ce sa-ti faci grijiwinking producatorul spune ca procesorul nu trebuie sa depaseasca temperatura de 71.4°C.