| AkaM4A1 a întrebat:

Am un ram ddr2 la PC si am pus unul ddr, iar dupa ceva vreme cand il pornesc ramane negru. Sa sr fi ars ramul ddr2?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu merg doua placute diferite. Scoate ce ai pus tu. Placuta noua trebuie sa fie cu aceeasi frecventa ca cea veche. De exemplu langa 2 Gb DDR 2 cu 667 Mhz, poti pune 1 sau 2 Gb dar tot cu 667 mhz si numai DDR 2.

| Algo098 a răspuns:

Poate s-a ars placa de baza din cauza ddr-ului.

| AkaM4A1 explică (pentru Algo098):

Ma gandesc ca daca ar fi arsa placa de baza n ar mai porni, nici hdd nici ventilatoarele sau placa video.

| Anonymous1988 a răspuns:

Pai placa de baza pe ce ram e?

| AkaM4A1 explică (pentru Anonymous1988):

Ddr2

| Anonymous1988 a răspuns (pentru AkaM4A1):

Pai este clar s-a ars placa de baza sau memorile deoarece nu merge sa pui doua placute diferite de rambpe o placa de baza

| AkaM4A1 explică (pentru Anonymous1988):

Ma gandesc ca nu e vorba de placa de baza fiindca celelalte componente merg perfect. Coolere, hdd, placa video