| cosminache a întrebat:

Am un router Dlink Dir-600 si arata ca primeste (net) si ca transmite. Eu primesc prin cablu si merge netul. Dar la alt PC nu merge. Are parola setata, placa de retea. Dar nu merge adresa de la Router. Am setat ceva (zicea parca ceva sa functioneze ca un dispozitiv wireless singur). Cum pot remedia problema? In primul rand sa primesc la celalalt calculator. Si sa pot intra pe serverul routerului. Prima solutie care functioneaza primeste funda!

1 răspuns:
| moldovianu a răspuns:

Simplu! Ai zis ca iti merge de la un calculator, intri dupa acel caculator pe ip-ul lui(192.168.0.1) sau http:// dlinkrouter apoi bagi parola si usser (daca o stii) si modifici setarile de restrictie pentru mau multe porturi! In cazul in care nu poti intra in el, ei frumusel router-ul in mana(pornit)te uiti dupa gauricaaceea unde scrie "reset" apesi cu ceva pe acel buton(gasesti tu ceva sa bagi inauntru)timp de vreo 20-30 secunde.il lasi, se va restarta si apoi iti va cere sa il configurezi din nou(pass, usser bla bla etc)Bafta.