| c0pil1n a întrebat:

Salut!
Am un rx 580 8gb.
Cand pornesc calculatorul imi da crash driverul placii video dupa aproximativ 30-40 minute indiferent daca ma uit pe Youtube sau daca rulez un joc. (O singura data pe zi primesc crash, cand pornesc pc-ul prima data).
Imaginea se blocheaza si la scurt timp apar niste dungi scurte colorate pentru aproximativ 2 secunde iar apoi primesc direct black screen 5-6 secunde dupa care isi revine la normal si primesc eroarea de la driverul placii video:
Amd bug report tool : we detected a driver timeout has occurred on your system.
In timpul rularii jocurilor sau a altor activitati nu intampin probleme de nici un fel. Nu apar artefacte sau alte chestii de genu.
Cum pot remedia problema asta?

16 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In cele mai multe cazuri este Windowsul defect. O reinstalare ar fi buna. In alte cazuri este un driver mai nou decat cel care a insotit placa video. Am patit (cand lucram in Windows. Acum lucrez in Linux) ca sa trebuiasca sa dezinstalez driverul mai nou si sa-l pun pe cel original, vechi. Sper sa mai ai CD-ul cu driverul vechi! Daca nu, trebuie sa faci incercari cu variante mai vechi.

| c0pil1n explică (pentru Salontanul):

Inseamna ca placa video nu da semne sa fie defecta nu? De asta mi-e frica

| Salontanul a răspuns (pentru c0pil1n):

Este o solutie cu reinstalarea si driverul vechi. Daca face la fel poate fi si placa dusa.

| c0pil1n explică (pentru Salontanul):

Incerc dar. placa video pot sa o verific cu ceva program? Adica pot sa rulez un program si sa aflu daca placa este defecta sau nu?

| Salontanul a răspuns (pentru c0pil1n):

Https://bit.ly/3vSpCTd https://bit.ly/3uSyLK1 Nu stiu daca sunt gratuite!

| c0pil1n explică (pentru Salontanul):

Daca am facut acum 3 luni oc la placa video si am primit de 4-5 ori crash in timpul rularii din cauza VRAM-ului. L-am ridicat de la 2100 la 2250 si s-a blocat de 4-5 ori. Posibil sa fi stricat ceva la ea? Acum este setata stoc.

| Salontanul a răspuns (pentru c0pil1n):

Probabil! Incearca ce am vorbit pana acum si apoi mai discutam. Daca nu vad nu-mi pot da seama.

| c0pil1n explică (pentru Salontanul):

Ok am sa incerc. Mersi

| doctorandus a răspuns:

Placa video originala sau cumparata de la un website chinezesc?

| alexalx1234 a răspuns:

Am și eu exact aceeași placă și face exact la fel. Nu i-am făcut oc. Am observat că face așa de la ultimile drivere. Zici că le fac așa intenționat ca să îți cumperi altă placă.

| c0pil1n explică (pentru alexalx1234):

Salut. Iti apar si tie cateodata dungi orizontale sau verticale colorate pentru 2 3 secunde? cand primesti crash?

| alexalx1234 a răspuns (pentru c0pil1n):

Da, din păcate.

| c0pil1n explică (pentru alexalx1234):

Inseamna ca driverele sunt vinovate. Problemele astea le am de vreo 2 3 luni cred.

| alexalx1234 a răspuns (pentru c0pil1n):

Asa si eu. Am un prieten cu RX 570 si exact la fel pateste.