| AnonimAnonim4321 a întrebat:

Salut, am un S9 plus si de ceva timp dupa ce am schimbat display imi pâlpaie ecranul la luminozitate scazuta dar cand o ridic la maxim sau aproape nu mai pâlpâie deloc.
Ce poate fi?

2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Becul?

| GPA a răspuns:

Îți pâlpâie... este ca și când ai vedea frecvența de 50-60Hz de pe un monitor sau de la un neon?
În mod normal nu ar trebui să se întâmple asta, ecranul are frecvențe peste 60Hz, ochiul uman nu mai distinge diferențele după 60Hz, deci n-ar trebui să vezi acele "pâlpâieli".
Depinde calitatea displayului montat și răspunsul sistemului de operare la noile schimbări.
Încearcă totuși să-ți faci un backup la datele din telefon și să-i dai un Hardreset, astfel verificăm dacă apar sau nu alte "artefacte" de genul. Dacă tot apar chiar și după Hardreset, înseamnă că ți-au instalat un display probabil resigilat, utilizat, care prezenta urme de folosință, uzură pe conector s-a.m.d. Este posibil și acest lucru, sunt și oameni responsabili, care-și fac treaba ca la carte, sunt și oameni care fac treaba de mântuială, destul de multe cazuri prin service-uri GSM (avusesem un caz în care un prieten și-a dus telefonul în service pentru a-și schimba display-ul din cauza unor puncte negre pe ecran, când l-a ridicat din service l-a găsit crăpat, efectiv crăpat. Ăștia sunt oameni "calitativi", care habar n-au nimic despre nimic, habar n-au tehnică, sunt atehnici. Mai bine ți-l schimbi acasă, nu e o procedură complexă, doar să ai îndemânare.