| mira2400 a întrebat:

Am un Samsung galaxy j5 2016 achizitionat acum 2 saptamani. A inceput sa se consume bateria peste noapte, si nu inteleg de ce. Inainte nu se intampla asta. Totul a inceput cand a trebuit urgent sa plec din oras si aveam nevoie de telefon. L-am scos la un procent de 50%. Cand m-am intors l-am bagat din nou la incarcat ca sa fie incarcat complet. In ziua aceea,pana am terminat bateria, se consuma foarte repede. L-am incarcat din nou dupa ce s-a terminat bateria si se termina 1% in 5-6 minute. Ceea ce mi se pare ok. Inainte se consuma in 8 minute. Problema e ca mi se consuma pe noapte baterie. Si nu am stat pe el la incarcat si nici nu l-am lasat la incarcat peste noapte. Ma gandeam sa il las sa se inchida de tot si dupa sa il incarc dar nu stiu ce sa fac. Aveti idee? Dau funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| 28cosmin a răspuns:

Un sfat prietenesc, nu mai scoate niciodată telefonul de la încărcat până când nu se încarcă complet sau cel puțin până la ora 50% sau 80%, Apropo niciodată să numai lași niciun telefon să se descarce complet imediat ce a ajuns la 5% sau 10% recomandat este să îl încarci imediat, dacă telefonul se descarcă complet până când se închide complet și l-ai băgat la încărcat, riscul mare este ca bateria din interiorul telefonului să se defecteze în acest caz în care nu îți mai ține bateria recomandarea este să o înlocuiești cu una nou luată de la magazinele Samsung sau din alte magazine dar ca bateriile să fie originale Samsung cu sigla Samsung pe ea, și telefonul să fie încărcat doar și numai cu încărcătorul lui Samsung sau cu alte încărcătoare dar să fie Samsung, și acest lucru poate duce la defectarea bateriei sau chiar a telefonului în caz în care bateria nu este originală Samsung sau încărcătorul nu este original Samsung... Recomandările mele sunt:
1. Nu mai încărca niciun telefonul când ajunge la 0% adică la 0 când se închide;
2. Niciodată nu încărca telefoanele cu alte încărcătoare de cât cele venite în cutie sau alte încărcătoare dar să aparțină de firma de la care provine telefonul, dacă este Samsung încărcă telefonul numai cu încărcătoare Samsung, dacă este Allview doar cu încărcătoare Allview, asta ca să nu riști defectarea bateriilor sau a telefoanelor.
Dacă după ce încarci telefonul după cum am spus eu nu funcționează recomandarea și ceea ce poți să faci este să îți schimbi bateria telefonului cu una nouă.

Sper că ți-am fost de ajutor cu acest răspuns la această întrebare!

| mira2400 explică (pentru 28cosmin):

Buna! Multumesc pentru raspuns. Niciodata nu am lasat un telefon sa se inchida si apoi sa il bag la incarcat pentru ca stiam ca nu este bine, doar ca pentru mine, in momentul de fata, a fost o idee. Nu incarc cu alte incarcatoare pentru ca am stricat bateria fostului telefon si m-am invatat minte. Am sa tin cont de sfaturi, multumesc frumos!

| 28cosmin a răspuns (pentru mira2400):

Dacă mai ai nevoie de ajutor referitor la laptop-uri, calculatoare, tablete sau telefoane mobile sau alte întrebări, te aștept pe pagina mea de tehnologie pe Facebook la acest link: http://www.facebook.com/tehnologiereala/ sau la acest mail support@crucerucosmin.ro
Cu mare plăcere, dacă e nu ezita să mă adaugi pe Facebook sau aici pe lista ta de prietenie.

7 răspunsuri:
| iwefgOficiall a răspuns:

Uita-te la baterie an setari si vezi daca se da pe sleep si eu zilele astea am patit la fel se descarca pe timp de noapte si verifica si la inactiviti sa fie setat sa se dea pe sleep dupa 1 minut cel mult.

| crazypop a răspuns:

Salut, se poate ca atunci cand l-ai scos sa fi facut un sock la baterie si sa ti se descarce, dar totusi daca l-ai luat de 2 saptamani si ai garantie mergi cu el la service si spune-le ca se descarca foarte repede bateria, nu le mai spune si ca l-ai scos de la incarcat cand avea 50 %.
O zi faina!

| mira2400 explică (pentru crazypop):

rolling on the floor) o idee buna, dar totusi nu cred ca ar trebui sa ma adresez service-ului. Nu mi se pare o problema ca in 2017 sa te tina bateria 1 zi-1 zi jumatate. Am vrut doar sa stiu ce am facut ca sa nu se mai repete. Oricum, un sfat bun. Multumesc! O zi placuta!

Răspuns utilizator avertizat