| Vlãdy_Vlãdy_1998 a întrebat:

Salut am un SD-CARD de 4 gb si dentro data nu mil mai citea telefonul imi spinea ca, este deteriorat l-am bagat la pc si nu ma lasa sa-i dau format
BUN am trecut la o metoda de formatare... care find, >cmd >diskparlist >disk bun pana aici am ajuns si ce sa vezi in loc dde 4gb imi arata ca are memoria 12 mb...ok am continuat cu >list >diskselect disk >xattribute disk clear >>readonlycleancreate partition primary > format fs=FAT32 (nu ma lasa doar fs=FAT, i-am dat asa) ok sa formatat si nu avea doar 12 mb care ar putea fi problema

2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

1. Ai luat un virus pe el.
2. Nu l-ai formatat cum trebuie. Dar cum "ar trebui" nu știu.
Vezi și să nu fie blocat adaptorul în care ai introdus cardul.
Foloseam în trecut un program care îmi ștergea fișiere pe care windowsul nu mi le putea șterge. Numai că nu mai știu cum se numește.
Mai există posibilitatea și ca windowsul să îți afișeze absolut toate fișierele care acum nu îți sunt vizibile, scriind "msconfig" (fără ghilimele) în tasta de căutare care apare când apeși pe butonul Windows (start).

| PainTech a răspuns:

Salut!
Nu ar trebui sa formatezi un card SD cu uneltele default din Windows. Utilizeaza o aplicatie speciala : https://www.sdcard.org/downloads/formatter_4/index.html