| Tataru_Ionut_2001 a întrebat:

Salut! Am un set de 6 ventilatoare corsair ll120 conectate la un controler corsair care vine conectat la lightning node pro. Si am o problema cu ele, cand pornesc pc-ul lumineaza doar un singur ventilator din cele 6 iar cand intru intr-un joc, peste 30 de minute incep sa lumineze toate, nu imi explic de ce face asta, tind sa cred ca e de la controler si de la lightning node pro, una din ele cred ca s-a stricat sau ceva gen...ati putea sa ma lamuriti un pic? Am aceste ventilatoare din august 2020 si recent a inceput sa apara problema asta

5 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Poate nu pornesc toate deodata ci doar cand se incalzeste sistemul...te-ai gandit la asta?

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru aditimus):

E posibil sa fie de la controler? Ca l-am lipit în spatele plăcii de baza

| NLS a răspuns:

Nu am Lightning Node Pro, dar banuiesc ca vine legat la headerul RGB de pe placa de baza.
Daca ai cumva doua, ai putea testa in celalalt.

Eu in carcasa am doar doua surse de RGB (ledurile carcasei si ledurile pompei), si avand doua headere cu RGB pe placa de baza, n-am avut nevoie deLightning Node., astfel ca nu stiu exact cum lucreaza.
Din ce spui (ziceai ca pornesc toate, dar mai tarziu cand ai consum), se cam exclude un defect, un contact imperfect, un scurt.
Daca se repeta mereu in mod identic, mai degraba e o setare din Bios, sau din programul de control al luminilor.
Daca nu ma insel, unele softuri au profil in care Ledurile se aprind in mod diferit in functie de temperatura procesorului.

| Tataru_Ionut_2001 explică (pentru NLS):

Pana acum cateva zile nu mi se intampla asta, mai exact din august
cred ca e de la controlerul rgb care s-a stricat cel mai problema, ce parere ai?

| aditimus a răspuns (pentru Tataru_Ionut_2001):

Daca pana acum nu ai avut probleme si ti s-a stricat atunci de acolo este problema.