| azeze a întrebat:

Salut,am un sistem 5.1 la care am conectat o boxa cu un fir de aproximativ 10m si se aude foarte incet.
Intrebarea mea este daca pot sa amplific sunetul si cum pot doar la acea boxa, fara a scadea volumul la celelalte.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Trebuie ca placa de sunet sa aiba un program PROPRIU cu care sa poti face asa ceva, care s-ar putea sa fie in control panel
la mine se numeste "Realtek HD Audio Manager" si de acolo pot sa schimb volumul la subwoofer (am 2.1)

alta solutie e sa dai click dreapta pe micul difuzor din stanga jos de langa ceas, playback devices, te duci pe placa de sunet, properties, levels si vezi ce ai acolo (vezi ca ai si un balance)care ti-ar permite sa le dai pe toate mai incet in afara de aia (la mine vad subwoofer volume si acolo)

problema e ca DEPINDE DE PLACA DE SUNET, mai am casti externe 7.1 Logitech wireless cu propriul lor receiver care e si (practic) placa de sunet si numai in programul lui pot modifica nivelurile la fiecare canal

Nota Benne, exista un compromis, daca pe boxa aia o dai mai tare, atunci pe restul nu le poti da la maxim (sau iti strica volumul mai tare la aia cand ajung toate la maxim)

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil, aceea boxa este pentru canal din spate, de aceea are fir atat de lung.
Poti scurta lungimea firelor si eventual folosit cablu cu fire mai groase (la ambele boxe din spate), dupa care boxele se vor auzi mai tare.

Trebuie stiut totodata va, boxele din spate se aud totdeauna mai incet decat cele din fata (la ele merge doar DIFERENTA de sunet din canalele din fata).