| valentin4067 a întrebat:

Am un sistem 5.1 model mai vechi, nu stiu firma exact.Acum ceva timp ascultam muzica și s-a oprit si a iesit fum, l-am tras din priza si l-am desfăcut.Am văzut ca doua diode erau împușcate,in rest totul părea ok. Le-am schimbat si l-am pornit doar ca atunci cand ii dau semnal se aude doar subwoofer-ul iar celelalte nu se aud deloc. Daca stie cineva sa imi spuna cam ce are, dau funda.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Verifica firele, poate s-a rupt careva in timp ce ai umblat in aparat!

Cele doua diode nu s-au ars "din senin", probabil a trecut curent prea mare prin ele.
Cauza poate fi un etaj final scurtcircuitat sau piesa scurtcircuitata la alimentare.

Subwoferul si amplificatoarele celorlalte canale pot fi alimentate separat, avand si siguranta diferita de cel a subwoferului. Daca este vreo siguranta arsa, atunci trebuie cautat intai piesa scurtcircuitata, iar siguranta se va inlocui doar dupa schimbarea piesei defecte, cu tip IDENTIC cu cel original!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nimeni nu-ti poate spune aici. Trebuie verificat cu un aparat de masura (multimetru) anumiti curenti, anumite piese pentru a putea sa-ti dai seama. Du-l la reparat!

| valentin4067 explică (pentru Salontanul):

M-am gandit la asta dar imi place intai sa incerc eu sa il repar. Multumesc pentru raspuns