| AlexanderFlorea a întrebat:

Am un sistem audio Genius 5+1 si pana ieri nu am avut absolut nicio problema cu el, a inceput sa bazaie 2 secunde apoi toate boxele s-au dus in afara de Center. Am probat si la alt pc si la laptop si la DVD-Player dar aceeasi problema, se aude doar boxa din centru. Niciuna nu este arsa, le-am cuplat pe rand pe toate la Center si acolo se aud dar Front si Surround nu se aud. Stie cineva care ar fi cauza problemei?

3 răspunsuri:
| SadBlackAngel a răspuns:

Poate e din cauza unei mufe

| Jijell a răspuns:

S-au ars finalii audio la celelalte boxe. Apeleaza la un service sau la un electronist bun la tine in zona.

| Trioda a răspuns:

In sitem, ai semnalul audio, tratat separat, astfel, Woofer si aici se proceseaza semnalu audio 50 Hz to 1, 000 Hz,si de regula acesta este montat in incinta sistemului,adica Boxa,ce contine electronica sistemului,si este extrem de solicitat,impreuna cu Front,fiind cei mai mari consumatori din intreg sistemul,solicitand curenti mari de la sursa de alimentare,si putere din amplificatorii dedicati lor. etc.
Difuzoarul,Front,este dupa Woofer cel mai solicitat din sistem, si solicitand idem, multa putere din amplificatorul sau.
Surround etc (este un amestec al stanga cu dreapta, pentru efectul de spatialitate etc.)sateliti, stanga /dreapta etc.si lucreaza pe frecvente medii/inalte, audio, nefiind prea solicitate, acolo ai circa 6 wati putere etc.
***Nu te speria, finalul nu este scump, insa cere atentie, fiind migalos de inlocuit!
Discutabila posibilitatea distrugerii finalilor...insa nu exclusa!
Pot fi electroliticii etc.