| Kappo a întrebat:

Am un sistem desktop AMD Athlon 64 3000+, placa de baza Gygabite K8NF-9 cu placa de retea Nvidia onboard. Am achizitionat acum aproximativ un an un router wireless EDIMAX BR-6228nS care imi face figuri, adica in fiecare dimineata trebuie sa il resetez sau sa il scot de sub tensiune deoarece "pica netul". M-am decis sa ii fac un update de firmware de pe site-ul producatorului, s-a instalat, apoi nu am mai putut avea acces la router sub nici un chip. Am incercat resetarea lui conform procedurlor, nu vrea sa se reseteze, l-am lasat scos din priza 2 zile, nimic, am tinut butonul de reset apasa si 2 minute, nu vrea sa se reseteze pur si simplu si nu ma pot conecta la ip-ul lui 192.168.2.1. Cand fac conexiunea la internet (folosesc Windows 7), fac o conexiune broadband PPPOE dar LOCAL AREA CONECTION are ip-ul pe static, desi este setat pe dinamic, sa isi ia ip-ul automat. Cand vreau sa vad statusul noii conexiuni broadband, imi spune DHCP Enabled >---- NO, deci nu pot trece la ip dinamic, pana acum nu am avut probleme. Am incercat routerul si pe alte calculatoare si la fel, nu vrea sa se reseteze si sa isi stearga valorile. Cand il conectez, e ca si cum ar fi o conexiune directa, calculatorul nu il sesizeaza. Am conectat si un laptop la el, in incercarea de a-i accesa Ip-ul si sa il configurez...din nou, fara rezultat. Mentionez ca nu mai gasesc garantia lui si nici bonul ca altfel il schimbam de mult. Ce solutii aveti? Multumesc!

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Hard reset ai incercat (resetare 30 30 30 se mai numeste)

https://www.youtube.com/watch?v=gczCzP9Rry0

| KodrutZ a răspuns:

Pune-i DD-WRT, daca e compatibil.

| Kappo explică:

Am tinut butonul de reset si 2 minute apasat, nu se reseteaza, nu se stinge nici un led. Legat de resetarea conform procedurilor producatorului, se tine apasat butonul de reset timp de 20 de secunde pana incep sa se stinga si sa se reaprinda toate ledurile. La mine stau aprinse indiferent de ce fac

| K0sti a răspuns:

"Am incercat resetarea lui conform procedurlor, nu vrea sa se reseteze"...acestea fiind?

| WolfBload007 a răspuns:

Vezi ca pe spatele routerului este un numar de versiune, descarca de pe net firmerweru corespunzator fersiuni routerului, daca descarci alta versiune s-ar putea sa iti strici de tot routerul.
Funda?

| Kappo explică (pentru WolfBload007):

Am descarcat versiunea corecta. Si ipotetic, daca descarc versiunea care nu e compatibila cu routerul, nu exista o posibilitate de rollback?