| BigLike a întrebat:

Salut am un stick usb de 1.9 TB merge foarte bine formatul lui era exFAT am incercat sa pun windows pe el ca mai apoi sa reinstalez windows-ul pe calculator. Din cauza formatului calculatorul nu mi-a permis asta (nu m-a lasat), am incercat sa il formatez in fat32 sau ntfs intrand in calculator iar dupa apasand click dreapta pe usb si format insa mi-a dat eroare. Am urmarit cateva tutoriale pe Youtube am incercat mai multe metode incercate pe acele tutoriale cu ajutorul anumitor programe sau cu comand promt (CMD) nu reusisem asa ca am lasat-o balta. Ziua urmatoare cand am deschis calculatorul am realizat ca nu mai pot folosi stick-ul in nici un fel nici macar pentru a stoca fisiere pe el. nu mai apare cand intru la computer chiar daca atunci cand il conectez aud sunetul specific al calculatorului cand ceva se conecteaza. Daca intru la disk management acolo imi apar toate partitiile calculatorului iar dupa apare o alta partitie (banuiesc ca e stick-ul) insa la aceasta partitie nu apare nici capacitatea lui nici ce dimensiune din el este folosita nimic. nu pot face nimic cand apas click dreapta. Stie cineva ce as putea face ca sa il resetez la setarile din fabrica sau ceva? Macar sa il pot folosi pentru fisiere.
Am descarcat EASE US PARTITION insa nici macar nu apare acolo decat partitiile calculatorului.
Multumesc anticipat.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Stick usb de 1.9 TB pe bune?

| GPA a răspuns (pentru RAY):

laughing laughing, este o premieră când aud așa ceva, mai ales format pe Fat/exfat la o asemenea cantitate.

El oricum se formatează ntfs laughing, nu-i stick de 4gb.

| RAY a răspuns (pentru GPA):

Clar,nu exista asa ceva

| BigLike explică (pentru RAY):

Da stiu? era la oferta, avea acelasi pret cu cel de 64 GB dar na stii cum e romanu’

| BigLike explică (pentru RAY):

Ei bine, se pare ca exista. Imi cumparasem 2. Pe unu i-am facut chestia asta insa celalalt merge perfect. Am pus cam 6 GB de fisiere le el. Dar p asta l-am cam ***?

| doctorandus a răspuns (pentru BigLike):

E fake mestere. Un stick USB de 2 TB costa 400-600 Euro (costul de productie, nu cu cat ti-l vinde).

| lpavel a răspuns:

L-ai stricat laughing poti sa-l arunci la cos! chiar daca ai reusi sa-l repari cumva mereu vei avea probleme cu el iar sansele sa pierzi datele de pe el sunt 99, 9:%! deci altul in locul lui happy

| crisolity a răspuns:

Salut BigLike. Am si eu o mizerie de stick de 2 tb. Nu incape pe el decat 15 gb. Am inteles ca tu ai 2 din care unul nu ti-a facut problemem. Cat incape pe el in realitate?

| crisolity a răspuns:

Eu pe al meu l-am resuscitat formatandu-l cu androidul telefonului. Altfel nu am reusit cu nimic. Insa s-a formatat tot exFat si pot pune pe el tot 15GB maxim. Desi arata 1.9TB capacitate, tot ce pun mai mult de 15 GB arata fisiere goale chiar daca sistemul de operare spunw ca am pe el deja 40gb sau cat am vrut sa pun pe el.
1. Cum sa fac sa pot folosi mai mult de cei 15 GB.
2. Cel pe care spui ca e bun, cat poti pune tu pe el? Multumesc anticipat