| saidkique a întrebat:

Salut am un telefon Samsung S3 Neo luat de pe eMag si de curand am observat ca bateria da semne de oboseala si jack-ul face figuri uneori gen trebuie sa invart putin mufa ca sa prinda bine. Unde il pot duce la garantie in Bucuresti? Sunt nou in oras si de aia intreb. Am vazut ca Samsung Plaza(Iuliu Maniu) are recenzii destul de nasoale.

Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

Eu am un Galaxy Note 2 de 4 ani laughing niciodată nu am avut probleme cu el, și telefonul ăsta m-a învățat tainele dezvoltării software Android. Câte teste am făcut pe el și câte ROM-uri am instalat fără să i se întâmple, nu cred că mi-ar trece nici prin gând să cred că am dat pe el atunci când a apărut 4000 ron degeaba.
Mai mult, de atunci și până acum am exact aceeași baterie (bateria se schimbă la 2 ani). Dacă modific niște parametrii în Kernel, mă ține două, trei zile fără probleme.
Așadar nu poți considera că telefoanele Samsung sunt proaste, dar este adevărat, unele modele au puțin mai mult..."ghinion".
Și să îți dau un sfat, că văd că ai "Neo". Încearcă să te ferești de modelele acestea "extra". Mergi pe varianta normală Galaxy S3 I9300. De ce? Poate în timp nu ai fonduri suficiente, sau ai alte priorități și nu vrei să investești într-un alt telefon mai deștept, așa că de ce să nu îi faci un upgrade?
Modele acestea standard au în spate o comunitate extrem de mare în ceea ce privește dezvoltarea software. Spre exemplu, pe xda-developers.com poți să te informezi mai mult și să găsești modalități simple și foarte bine explicate prin care ai putea reuși să faci un upgrade de la Android 6.0.1 de la bietul KitKat 4.4.2 cu care te-a lăsat Samsung prin iarna anului trecut. Momentan lucrăm la Nougat 7.0 pentru telefoanele cu procesoare Exynos 4412 (S3, Note 2, Note 2 LTE etc.).
Acum legat de acel service, mai bine comanzi o baterie nouă de pe internet sau o cumperi tu personal de la magazin. Cu siguranță bateria este problema.
De ce? Pentru că te costă cam exact cât o să îți ceară ei în service pentru așa zisele investigații și reparații care se vor afla doar pe hârtii.
Oricum, multă baftă!

3 răspunsuri:
| Λndrei a răspuns:

Încearcă cu alt cablu de încărcare. De obicei se strică și alea.
Bateria nu ar trebui să îți facă probleme așa repede...

| saidkique explică (pentru Λndrei):

Salut, mersi de raspuns, am incercat cu diferite cabluri Samsung(toti din familia mea au telefoane Samsung), bateria este de vina. Deci, se descarca normal si de la 15% in jos scade brusc, uneori avand 15%, intr-un minut moare ceea ce nu se intampla pana acum. Telefonul a fost mereu incarcat cu incarcatorul original sau alte incarcatoare Samsung de acelasi amperaj(1A), si incarcator de masina Samsung(totul original). Pot sa zic ca sunt chiar norocos, alti prieteni de-ai mei au avut probleme si mai mari cu telefoanele lor Samsung cumparate din Romania(mai ales S4 care are foarte multe probleme). Jackul ori este oxidat ori tocit(gen), pentru ca problema a inceput sa apara cand conectez cabluri tip aux(masina), si castile au problema insa mai rar. Un prieten mi-a recomandat ESD-ROM de pe Decebal, ii dau un wipe si reset, il curat bine si maine il duc.

| saidkique explică (pentru Λndrei):

Salut, mersi din nou ca ti-ai facut timp sa-mi raspunzi happy Note 2 chiar este un telefon bun. Nu am zis ca Samsung sunt telefoane proaste, ci ca, si la mobile, exista loturile alea pentru Romania, la orice fabrica, stii ce zic. Cu partea de software, am zis sa nu ma bag ca sa nu stric garantia. Inca. Am habar de xda, kerneluri si ROM-uri custom, ca m-am jucat destul pe alte telefoane cu asa ceva, ba chiar aveam la un momentdat prin casa un GT i9000 cu andoid 6.0 pe el xD Cat despre Neo, am vrut un telefon nou si nu gaseam I9300, plus ca asta are ram in plus, si un chip grafic ceva mai avansat(cica) si nu voiam la inceput sa ma joc pe el cu ROM-uri. Am sa ma duc sa incerc sa vad daca am vreo sansa sa mi-o schimbe. Daca nu, imi cumpar una de pe garage la 50 de lei si jackul il schimb eu undeva... Oricum dupa ce imi va expira garantia adica vara viitoare, il dau pe altceva sau ma put sa ma joc cu el daca nu voi avea bani de o combinatie buna.

| Λndrei a răspuns (pentru saidkique):

Eu am un Galaxy Note 2 de 4 ani laughing niciodată nu am avut probleme cu el, și telefonul ăsta m-a învățat tainele dezvoltării software Android. Câte teste am făcut pe el și câte ROM-uri am instalat fără să i se întâmple, nu cred că mi-ar trece nici prin gând să cred că am dat pe el atunci când a apărut 4000 ron degeaba.
Mai mult, de atunci și până acum am exact aceeași baterie (bateria se schimbă la 2 ani). Dacă modific niște parametrii în Kernel, mă ține două, trei zile fără probleme.
Așadar nu poți considera că telefoanele Samsung sunt proaste, dar este adevărat, unele modele au puțin mai mult..."ghinion".
Și să îți dau un sfat, că văd că ai "Neo". Încearcă să te ferești de modelele acestea "extra". Mergi pe varianta normală Galaxy S3 I9300. De ce? Poate în timp nu ai fonduri suficiente, sau ai alte priorități și nu vrei să investești într-un alt telefon mai deștept, așa că de ce să nu îi faci un upgrade?
Modele acestea standard au în spate o comunitate extrem de mare în ceea ce privește dezvoltarea software. Spre exemplu, pe xda-developers.com poți să te informezi mai mult și să găsești modalități simple și foarte bine explicate prin care ai putea reuși să faci un upgrade de la Android 6.0.1 de la bietul KitKat 4.4.2 cu care te-a lăsat Samsung prin iarna anului trecut. Momentan lucrăm la Nougat 7.0 pentru telefoanele cu procesoare Exynos 4412 (S3, Note 2, Note 2 LTE etc.).
Acum legat de acel service, mai bine comanzi o baterie nouă de pe internet sau o cumperi tu personal de la magazin. Cu siguranță bateria este problema.
De ce? Pentru că te costă cam exact cât o să îți ceară ei în service pentru așa zisele investigații și reparații care se vor afla doar pe hârtii.
Oricum, multă baftă!